Gripp kogub hoogu, peagi võib oodata suuremat haiguslainet

Gripp kogub hoogu, peagi võib oodata suuremat haiguslainet

Grippi haigestumine on vaikselt hakanud suurenema nii Eestis kui Euroopas, enim esineb sealjuures B-tüvega viirust.    

Aasta esimesel nädalal pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu arstide poole 2919 inimest, neist ligi 42 protsenti olid lapsed, teatas terviseamet. Haigestunute üldarv on püsinud viimastel nädalatel stabiilsena, kuid kasvama on hakanud gripihaigete osakaal.

Laboratoorselt kinnitati eelmisel nädalal kaheksa A-gripi- ja 40 B-gripiviirust. Domineerivaks viiruseks on B-gripiviirus, mida esineb kuni 38 protsenti uuritud proovidest ja sealjuures enim Tartumaal. B-gripiviirustest neli osutasid Yamagata tüveks. Täpsemalt määratleti kaks A-gripiviirust, nendest üks oli A-gripiviiruse A(H3) ning teine A(H1N1)pdm09 tüvi.

Kahel viimasel nädalal vajas haiglaravi 18 gripiviirusega patsienti. Hooaja algusest on haiglasse sattunud kokku 37 patsienti, neist 12 vanusrühmas 0-4, kaheksa patsienti vanusrühmas 5-14; kuus inimest vanusrühmas 15-64 ning 11 vanemaealiste vanusrühmas.

Kuigi grippi esineb juba pisut rohkem, hindab terviseamet haiguse intensiivsust veel madalaks ning gripilevikut piiratuks. Haigestumiste madal üldarv on tõenäoliselt tingitud pühadest ja koolivaheajast, mil lapsed ja osa lapsevanemaid on kodus.

Gripi levik erineb riigiti

Gripi intensiivsus on praegu kõrge Iirimaal ning keskmine Austrias, Horvaatias, Hollandis, Norras, Šveitsis, Prantsusmaal ja Soomes, selgub Euroopa gripiseirevõrgustiku andmetest. Ülejäänud riikides on haigestumuse tase pigem madal, kuid näitab tõusutrendi. WHO ekspertide hinnangul on hetkel domineerivateks gripiviirusteks B-gripiviiruse Yamagata tüvi ning A-gripiviiruse tüvi H3N2.

Viirused, mis on siiani riikide poolt geneetilised määratud ja mille kohta on edastatud informatsioon WHO-le, vastavad selle aasta vaktsiini tüvedele. B-gripiviiruse Yamagata tüve sisaldab vaid neljavalentne vaktsiin. A-gripiviiruse H3N2 tüvi on eeldatavasti  sarnane eelmisel hooajal ringluses oleva tüvega ning suure tõenäosusega on immuunsus elanike seas säilinud.

Gripiga püsi kodus

Terviseamet juhib tähelepanu, et sageli põetakse gripp läbi kergelt, väikese palaviku ja eriliste sümptomiteta. Püstijalu grippi põdev inimene võib aga levitada viirust riskirühmadele, kelle jaoks võib haigestumine kujuneda eluohtlikuks.

Seepärast võiks gripilaadsete nähtude või isegi ainult mõne haigustunnuse (köha, kurguvalu, nohu) korral mitte külastada haiglaravil olevaid lähedasi, väikelastega peresid ning või kroonilisi haigusi põdevaid ja vanemaealisi inimesi.

Isegi kergete haigustunnuste ilmnemisel tuleks vältida rahvarohkeid kohti ja hoida tervetega vähemalt meetrist distantsi. Aevastades või köhides katke suu taskuräti või selle puudumisel varrukaga. Haigena püsige kodus.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada