Rinnavähil puuduvad varased sümptomid

Rinnavähil puuduvad varased sümptomid

Rinnavähki saab varases staadiumis avastada ainult mammograafiaga, kuid sõeluuringutel osalevad kutsutud naistest vaid pooled.

Põhja-Eesti regionaalhaigla radioloogi Mare Meldre sõnul ei ole rinnavähil varaseid sümptomeid, mille järgi haigust kahtlustada, kirjutab Postimehe terviseportaal. Sel põhjusel ongi väga paljudes riikides juurutatud mammograafiline sõeluuring, et leida just varases staadiumis rinnavähke.

Kui patsient leiab rinnast kõva tüki, mis ei valuta ega ole ka katsudes tundlik, tuleb radioloogi sõnul kiirustada arsti juurde. Pehmed ja valulikud sõlmed on reeglina healoomulised, kuid ka neid oleks mõistlik arstile näidata, soovitas Meldre.

«Tegelikult tuleks alati arstiga konsulteerida, kui naine leiab rinnas midagi uut, mida seal varem pole olnud – olgu selleks siis nahatekstuuri muutus, rinna kuju muutus, mingi tihend, turse, nibu sissepöördumine või eritis, eriti just kas verine või vesine eritis rinnas,» rääkis ta.

Nahamuutused, rinna turse, sõlmed kaenla all on juba kaugelearenenud vähi tunnused.

«Enamasti pole varases staadiumis rinnavähil mingeid tunnuseid, mille alusel haiguse olemasolu kahtlustada. Seetõttu soovitame kõigil naistel käia alates 45. eluaastast regulaarselt mammograafilisel kontrollil,» rääkis Meldre.

Enamik varases staadiumis (esimeses kuni teises) diagnoositud rinnavähke ongi avastatud rutiinse mammograafilise kontrolli käigus. Radioloogi sõnul tuleks 40-aastaselt teha n-ö baasmammogrammid, alates 45. eluaastast tuleks käia regulaarselt mammograafilises kontrollis kaheaastaste intervallidega.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

Kati
22.10.17 10:37
Rinnas tekib teatud ebamugavustunne, kuigi midagi otseselt tunda pole. Mina ka 38.a ei saanud mammoloogi juurde, perearst ei andnud saatekirja. Hiljem tekkis väike muna, sain mammoloogi juurde, kes saatis mammograafiasse, kahjuks see aparaat mitte midagi ei näidanud ja kinnitati, et kõik on korras, see on lihtsalt tsüst. Aasta hiljem diagnoositi 3. staadium rinnavähk. Mammograafia ei ole 100% kindel, eriti naistele, kellel on tihked rinnad (rasvkudet vähe). Sõeluuringus tasub siiski naistel käia.
-32
   
+33
Mari
21.10.17 21:41
Soovisin 41 aastaselt mammoloogi juurde minna. Naistearst ei saatnud. Kaks aastat hiljem avastasin rinnast tüki. Diagnoositi 2 staadiumi rinnavähk. 40 aastaselt võiks naised kindlasti mammoloogi juurde minna.
-30
   
+28

Lisa kommentaar

Saada