Mis viirused Eesti inimesi praegu kimbutavad?

Mis viirused Eesti inimesi praegu kimbutavad? Foto: Shutterstock

Ühtki kinnitatud gripiviiruse juhtumit Eestis veel teada pole, kuid gripitaolisi haigestumisi registreeriti eelmisel nädalal 78 korral.

 

Tegelikult polnud need gripilaadsed haigestumised seotud gripiviirusega, kirjutab terviseamet.
 
Kõige rohkem haigestusid eelmisel nädalal kuni viieaastased lapsed. Enim põeti paragrippi, rino- ja adenoviiruseid.  

Kokku pöördus ülemiste hingamisteede viirusnakkuste tõttu eelmisel nädalal arstide poole 3051 inimest. Neist 46 protsenti olid lapsed. Suurt muutust haigestunute hulga osas eelmise nädalaga võrreldes ei olnud. Keskmine haigestumus 100 000 elaniku kohta oli 231,8.

Praegu on grippi haigestumise intensiivsus madal Euroopa regiooni kõikides riikides. Püsivat gripiviiruse levikut ei ole veel täheldatud, kuid üksikuid gripiviirusega seotud haigusjuhte on registreeritud Norras, Rootsis, Hispaanias, Poolas ja Saksamaal.

Kas peaks vaktsineerima?
Praegu, enne gripi aktiivset levimist, on hea aeg end gripi vastu vaktsineerida. Eriti tõsiselt peaks terviseameti sõnul vaktsineerimisele mõtlema vanemaealised (65+) ja inimesed, kes puutuvad kokku vanemaealistega või need inimesed, kes põevad kroonilisi haigusi.

Vaktsiin aitab ära hoida rasked tüsistused ja gripisurma, kirjutab Postimehe terviseportaal. Gripivaktsiin hakkab tervetel inimestel mõjuma 10–14 päeva pärast süstimist. Selle mõju kestab kuni aasta.

Gripi vastu võivad end vastunäidustuste puudumisel vaktsineerida kõik soovijad alates kuuendast elukuust. Sel aastal müügile tulnud Vaxigriptetra vaktsiin on vaktsineerimiseks lastele alates kolmandast eluaastast.

Gripivaktsiin on inaktiveeritud vaktsiin, mis tähendab, et vaktsiin ise ei ole võimeline nakkust esile kutsuma. Vaktsiin kaitseb ainult gripiviiruste põhjustatud haigestumise eest ega hoia ära kõiki võimalikke palavikuga kulgevaid viirushaigusi. Samuti ei tähenda vaktsineerimine, et muudest haiguse ennetamise meetoditest nagu käte pesemine, haigena rahvarikastesse kohtadesse mineku vältimine jne oleks mõttekas loobuda.

Vaktsineerimine on vastunäidustatud munavalgu või mõne muu vaktsiini koostisosa ülitundlikkuse korral ja ägeda palavikulise haiguse ajal. Pärast palavikuhaiguse möödumist võib ennast rahulikult vaktsineerida.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

2 kommentaari

taus
23.10.17 19:00
Miks vaksineerima? Kas muidu ei ole võimalik tugevdada oma immuunsust ?
-42
   
+47
Kalmer
23.10.17 15:03
Lugesin artiklit ja ei saanud millestki aru. Peale selle, et peaks vaktsineerima. Küsimusele (Mis viirused Eesti inimesi praegu kimbutavad?) vastus puudulik. Sümptomitest mööda mindud. Milleks selline sisutühi artikkel üldse?
-42
   
+54

Lisa kommentaar

Saada