Parkinsoni tõbi ei alga ajus, vaid hoopis soolestikus?

Parkinsoni tõbi ei alga ajus, vaid hoopis soolestikus?

Järjest enam koguneb andmeid, et Parkinsoni tõbi ei ole puhtalt ajuhaigus ja võimalik, et see saab alguse pikka aega enne ajuni jõudmist hoopis soolestikus. Parkinsoni tõve korral sageli esinev kõhukinnisus on arstidele hästi teada; kõhukinnisus võib treemorile eelneda isegi üle kümne aasta varem. On leitud ka, et Parkinsoni tõbe põdevate isikute soolestiku mikrofloora erineb tervete inimeste omast.

Alfa-sünukleiin on valk, mis normaalselt on närvirakkudes väikse ja lahustuvana, kuid Parkinsoni tõve korral see mingil põhjusel kleepub kokku ja moodustab kiudusid, mis kahjustavad närvirakke ajus. Kiudusid on leitud ka patsientide soolestikust.

Nüüd viidi läbi katse hiirtega, kes olid geneetiliselt muundatud alfa-sünukleiini kiudusid liigselt tootma ja olid seega Parkinsoni tõve suhtes vastuvõtlikud. Hiiri kasvatati kas tavalistes tingimustes või steriilses mikroobivabas keskkonnas.

Tavalistes tingimustes kasvanud hiired tootsid alfa-sünukleiini ülemääraselt, nagu nende geneetiline ülesehitus ette nägi, ja neil kujunesid Parkinsoni tõvele iseloomulikud sümptomid. Antibiootikumravi järgselt neil sümptomid vähenesid.

Steriilses keskkonnas kasvanud hiirtel esines aga ajus vähem toksilisi kiudusid ja vähem motoorseid sümptomeid. Kui neile kanti üle Parkinsoni tõbe põdevate patsientide mikroobid, muutus nende peaaegu sümptomivaba seis kiirelt halvenevaks. Tervete isikute mikroobid samasugust mõju aga ei avaldanud.

Uuringu tulemused lubavad järeldada, et soolestikubakterid reguleerivad Parkinsoni tõve sümptomaatika avaldumist ja on selleks isegi vajalikud. Oletatakse, et mikroobid vabastavad kemikaale, mis mõjutavad aju, ja seeläbi saab kahjustus võimalikuks.

Järgmise sammuna püütakse juba kitsamalt välja selgitada, millised mikroobid Parkinsoni tõvega seotud on. Võimalik, et see aitab tulevikus Parkinsoni tõve riski välja sõeluda juba enne ajukahjustuse ja haigussümptomite teket. Võib-olla aitab see ka tulevikus paremaid ravivõimalusi välja töötada.

Sampson TR, Debelius JW, Thron T, Janssen S, Shastri GG, Ilhan ZE. Gut microbiota regulate motor deficits and neuroinflammation in a model of Parkinson’s disease. Cell. 2016 Dec 1;167(6):1469-1480.e12. [Abstrakt] DOI: 10.1016/j.cell.2016.11.018 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Elust enesest.
17.07.17 14:30
Minu ema parkinsoni tõbi tekkis pärast mikroinsulti, tekkis kerge käevärin. Oli väga stressirohke töö ja tema ühe lapse parandamatu haigus - ikkagi stress ja üleelamised, need on tema puhul haiguse põhjuseks. Kasvatas aiasaadusi, sõi tervislikult. Kõhukinnisus tuli alles lõpupoole. Elas 86-aastaseks. Mikroinsult oli 53-l eluaastal. Aljgul ei võtnud üldse rohtusid, alle 77-selt hakkas võtma. Mida hiljem, seda kauem elad. Nii ka oli.
-52
   
+79
Onu Sokk
08.02.17 10:05
Suht niru saiens ikka. Ja veel rottide peal. Eesti arstid ei suuda ilmuval teadusel silma peal hoida.

Tolle valgu puruks minemine (nagu ka kõikide teiste neurodegeneratiivsete ajuhaigustepuhul) tuleb mitmest põhjusest.

Erinevad neurotoksiinid, mis valgu ära lõhuvad. Piisab elamiseks mürke kasutavates põllamajanud piirkondades. Räme allikas on piimatooted. Kodukeemia kah. Tõhusaim kaitse nende vastu on marjad.

Galaktoos, laktoosi komponent, keerab kah valku pekki.

Lisaks on veel piimal uureat alandav toime, mis omakorda eemaldab uurea kaitsva toime (vahemikus 5-7).

Lisaks keerab loomne valk (sh jälle piim) tuksi dopamiini eelase L-dopa transpordi ajju. Sama juhtub ka seretoniiniga.

Mis veel. Ahjaa... kuna suitsetajatel on 2x väiksem võimalus parkinsoni saada, siis tekkis "kahtlus" nikotiini kaitsvas mõjus. Kuigi süvauuringuid veel valma pole, siiski nii paistab toimivat. Nii et suitsu asemel võib seniks mäluda nikotiini rikkaid maavitsalisi, eriti paprikat. Mööda külge maha ei jookse.

Kaitsev funktsioon on ka vanadel sõpradel kohvil ja kiudainel.

Kinnine kõht kirjutada INIMESEL SOBIMATU RIIKLIKULT PROPAGEERITAVA toidu (solgi) arvele.

Mälu järgi värske väliskirjanuse põhjal,
Onu

PS! Koduseks ülessandeks jääb leida allikad ja treida uus artikkel.
-133
   
+135
Silvi Tomingas
06.02.17 16:34
SEE ON ÖIGE INFO.MINU KÖHT KÄIS HALVASTI LÄBI OLI KÖVA,JA MA HAKKASIN KASUTAMA VIVASANIT.SE TOODET FLORAMAX MINU MURED ON MURTUD.
-100
   
+122

Lisa kommentaar

Saada