Laste ülekaalulisus on seotud sünnitusviisiga

Laste ülekaalulisus on seotud sünnitusviisiga Foto: Shutterstock

USAs läbiviidud uuringust selgus, et vaginaalsel teel sündinud lastel on võrreldes keisrilõike abil sündinud lastega väiksem risk ülekaalulisuse kujunemiseks lapseeas.

Ülekaalulisus on tõsine rahvatervise probleem. Järjest sagedamini diagnoositakse ülekaalulisust ka lastel. Ülekaalulisel lapsel on tõsine oht saada ülekaaluliseks täiskasvanuks. Seepärast on mõistetav, et viimastel aastatel on avaldatud rohkelt uurimusi laste ülekaalulisuse põhjuste väljaselgitamiseks. 

Ühe hüpoteesina seostatakse laste ülekaalulisuse kujunemist nende soole mikrofloora hõimkonna mõjuga toidust imenduvate kalorite hulgale. Lapse soole mikrobiaalne koosseis sõltub suuresti sellest, kas laps on sündinud vaginaalsel teel, puutudes kokku ema vagiina mikroflooraga, või sündinud keisrilõike abil ega puutu kokku ema mikroflooraga.

USA John Hopkinsi ülikooli teadlased analüüsisid 1441 emal sündinud laste ülekaalulisuse väljakujunemise seost sünnitusviisi ja ema kehamassiindeksiga. Laste jälgimisperiood oli keskmiselt 5 aastat. Vaginaalsel teel sündis 961 ja keisrilõikega 480 last.

Kogu vaatlusaluste grupis oli keisrilõike abil sündinud lastel 1,4 korda suurem risk ülekaalulisuse kujunemiseks võrreldes vaginaalsel teel sündinud lastega. Võrreldes normaalkaaluliste emade vaginaalsel teel sündinud lastega oli ülekaaluliste emade keisrilõike abil sündinud lastel ülekaalulise kujunemise risk oluliselt suurem (riskisuhe 2,2), kuid ülekaaluliste emade vaginaalsel teel sündinud laste ülekaalulisuse risk oli väiksem (riskisuhe 1,7).

Autorid oletavad, et vaginaalne sünnitus vähendab ülekaalulistel emadel sündinud lastel ülekaalulisuse kujunemise riski. Edasised uuringud peaksid täpsemalt välja selgitama laste ülekaalulisuse seost sünnitusviisiga.

Mueller NT, Mao G, Bennet WL, et al. Does vaginal delivery mitigate or strengthen the intergenerational association of overweight and obesity? Findings from the Boston Birth Cohort. Int J Obesity 2016. doi:10.1038/ijo.2016.219

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

4 kommentaari

oijah
31.05.17 12:49
Te ei oska lugeda? Riskitegur, mitte kindel tingimus.
-130
   
+116
ei usu
20.03.17 13:07
Olen 55a. vana ja sündinud keiser lõike teel(tol ajal oli eeteri narkoos).elua aeg olen sale olnu,aga minu poeg sündis vaginaalsel teel ja sünnikaal oli juba 4300.Kogu aeg on paks laps olnud.hetkel 36a. ja 120 kg.pikkus 1,85
-133
   
+174
werner
06.02.17 09:22
Sõnades võib olla demoniseeritud, tegudes siiski populaarne
-161
   
+183

Lisa kommentaar

Saada