Ravimite koostoimete hindamine muutub lihtsamaks

Ravimite koostoimete hindamine muutub lihtsamaks

Mitmete erinevate ravimite samaaegsel kasutamisel suureneb tõenäosus koos- ja kõrvaltoimete esinemisele. Riiklikult kättesaadava koostoimete andmebaasi abil saavad arstid nüüd lihtsamini hinnata patsiendi poolt kasutatavate ravimite koostoimeid.

Ühiskond vananeb ning inimesed kasutavad järjest rohkem erinevaid ravimeid, ei ole haruldane kui teatud eagrupist alates on raviskeemis korraga kümme või enam ravimit. Mitmete erinevate ravimite samaaegsel kasutamisel suureneb tõenäosus koos- ja kõrvaltoimete esinemisele. Ravimeid kirjutavad välja erinevad arstid ning patsiendil ei pruugi olla meeles arsti teise arsti poolt määratud ravimitest informeerida.

Selleks, et arstid saaksid paremini hinnata patsiendi poolt kasutatavate ravimite koostoimeid ning paraneks ravikvaliteet, võimaldab haigekassa järgneva viie aasta jooksul kõikidele ravimite väljakirjutajatele tasuta ravimite koostoimete hindamise andmebaasi SFINX-PHARAO kasutamist. SFINX-PHARAO on eelnevalt suuremates haiglates kasutusel olnud, kuid nüüd saab koostoimete andmebaas  tasuta kättesaadavaks kõikidele ravimite väljakirjutajatele.

Andmebaas on nüüd ühendatud digiretseptiga. Ravimi väljakirjutamise momendil kontrollib süsteem patsiendi retsepte ning annab asjakohaste koostoimete esinemisel arstile automaatse teate. Andmebaas leiab üles sellised kombinatsioonid patsientide raviskeemides, mis võivad anda potentsiaalseid koostoimeid ning annab ka juhised, kuidas vajadusel raviskeemi kohandada. Vahel tuleb ravim asendada mõne muu ravimiga, kuid sageli piisab annuse kohandamisest.

Lisaks teatele kasutaja infosüsteemis, on arstidel kasutada veebipõhine andmebaas, kust saab infot ka ravimite kõrvaltoimete kohta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Larissa 70+
09.05.16 14:38
Kas oleks see koostoime raviskeem kättesaadav ka patsientidele?Tarvitan iga päev kahjuks 10 retseptiravimit. No ei seisa meeles koostoimed.Apteek kirjutab küll pakendile millal üht või teist ravimit võtta. Näiteks hommikul pean võtma 7 erinevat rohtu - kas enne sööki,söögi ajal.peale sööki ,millise koguse veega ,millise vahega? Öeldakse.et 2 tunnise vahega - seega hommikusi tablette võtan 14 tunni jooksul. Aga päevaseid, õhtuseid ?
-142
   
+145

Lisa kommentaar

Saada