Arkadi Popov: elustamine enne kiirabi saabumist päästab inimese elu

Arkadi Popov: elustamine enne kiirabi saabumist päästab inimese elu Arkadi Popov. Foto: Madis Filippov

Elustamise tulemused on paremad, kui seda tehakse juba enne kiirabi kohale jõudmist - see on see, mis päästab inimese elu, kinnitas Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla kiirabikeskuse juhataja Arkadi Popov tutvustab uusi Euroopa Elustamisnõukogu juhiseid ilma abivahenditeta elustamiseks, kirjutab arstide ja apteekrite portaal Med24.

Uued Euroopa Elustamisnõukogu juhised tulid välja möödunud aasta oktoobris. Popovi sõnul ei toonud need elustamises kaasa revolutsiooni, vaid täpsustusi. Selle tingis asjaolu, et peale viimaseid juhiseid ei ole palju tõenduspõhist materjali ilmunud. Lisaks võeti juhiste koostamisel kasutusele GRADE metoodika, mille eesmärk on uuringute selekteerimine ehk ebausaldusväärne jäetakse kõrvale. Seepärast ongi muutusi vähe, aga need on kõrge usaldusväärsusega.

Suust suhu ventilatsioon vajalik

„Kui räägime elustamisest enne kiirabi saabumist haiglaväliselt ilma abivahenditeta, siis võib välja tuua mõned olulised momendid – esiteks häirekeskuse dispetšeri roll,“ seletas Popov. Rõhutatakse kommunikatsiooni olulisust, erilist tähelepanu pööratakse sellele, kuidas teha elustamisõpetust telefoni teel. Dispetšer peab olema eriti tundlik selliste sõnade suhtes nagu „teadvusetus“ ja „krambid“ ning oskama aru saada, kas patsient hingab normaalselt. Krampe ei tohi tõlgendada vaid epilepsiana, vaid kuklas peab olema kahtlus, et see võib olla kliinilise surma algus. Lisaks peab dispetšer paluma kasutada telefoni valjuhääldit, et elustaja ei peaks telefoni käes hoidma.

Popov rääkis, et elustamine ilma ainult masseerides on aktsepteeritav 2-4 minuti jooksul. Seejärel peaks kindlasti alustama ka suust suhu või suust ninna ventilatsiooniga. Juhistes rõhutatakse, et inimene, kes on läbinud elustamiskursused, peaks oskama nii massaaži kui ka suust suhu ventilatsiooni. Popovi sõnul on see viimasel ajal tahaplaanile jäänud, kuna kardetakse infektsioonhaigusi ja saastumist. Kui inimene oskab teha suust suhu ventilatsiooni, siis ta peab seda enne kiirabi saabumist ka tegema, toonitas Popov, sest ilma selleta on prognoos halvem – kiirabi jõuab sündmuskohale keskmiselt 6-7 minutiga, mis on pikem aeg, kui lubatud ainult massaaži ehk kompressiooni puhul (4 minutit).

Juhistes toonitatakse, et esmaabi koolitus peab olema kõrgel tasemel, sest elustamise aktiivsus ja läbitud koolitused on selges korrelatsioonis. Mida rohkem inimesi koolitatakse, seda rohkem on sündmuskohtadel elustamisi. „Elustamise tulemused on paremad, kui seda tehakse juba enne kiirabi kohale jõudmist. See on see, mis päästab inimese elu,“ kinnitas Popov.

Massaaži sügavus ja sagedus

Popovi sõnul peaks elupäästva massaaži sügavus olema vähemalt 5 cm, kuid mitte rohkem kui 6 cm. Vastasel korral võivad tekkida roidemurrud, kopsuvigastused koos õhkrinnaga ja vererinnaga. Massaaži sügavus lastel on vähemalt üks kolmandik rindkerest, 5 cm, ja imikutel 4 cm. Õige sügavusega harjumiseks peaks treenima. Kui kätele valitakse rindkere peal vale koht, siis on võimalikud ka maksa, mao ja põrna vigastused ning isegi südamevigastus koos tõsise verejooksuga. Käte asukohale on varem antud erinevaid orientiire, kuid 2015. aasta soovitused ütlevad, et päästja käed peavad olema rindkere keskel ja rinnaku alumise poole piirkonnas. Sarnane orientiir oli juba publitseeritud möödunud sajandi 60ndatel aastatel, sisuliselt tulime 50 aastat tagasi, märkis Popov.

Rindkere kompressioonide sagedus on juhistes 100-120 korda minutis. Popovi sõnul ei tohi kindlasti olla vähem kui 100 ja on näidatud, et üle 120 korra minutis on kahjulik. Lisaks väsib elustaja kiiremini. Kui eelmiste juhiste järgi pidi elupäästvat sisse hingamist tegema 5 sekundi jooksul – vahekord 30 massaaži ja 2 ventilatsiooni jäi samaks –, siis nüüd võib massaažide vahel teha kaks ventilatsiooni kuni 10 sekundiga. Sellest pikemad pausid on kindlasti kahjulikud. Popov märkis, et võimalusel peab massaaži tegija iga kahe minuti tagant välja vahetama, sest ainult nii on võimalik tagada kvaliteetne kompressioon pikema aja jooksul.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Lemetti Heli
25.04.16 17:04
Väga kasulik info, tuletab meelde mis kord õpetatud
-305
   
+172

Lisa kommentaar

Saada