Silmapõletik: ära kaota valvsust!

Silmapõletik: ära kaota valvsust!

Silma limaskesta põletik ehk konjunktiviit on healoomuline haigus, mille puhul ei tohi siiski valvsust kaotada, sest sellega võivad kaasneda tõsisemad silmasisesed haigused, rõhutab Kreutzwaldi silmakeskuse silmaarst Merike Meren.


Viited: silmapõletik

Konjunktiviit on silma limaskesta põletik. Samasugune limaskesta põletik on ninas nohu – tüütu, aga ei tapa. Arvatakse, et iga inimene on vähemalt korra oma elus konjunktiviiti põdenud. Sageli mitte ainult korra elus, vaid kaebused tulevad ja lähevad – konjunktiviit muutub väga kergesti krooniliseks. Selles mängib kindlasti rolli inimese immuunsüsteem, tema üldtervislik seisund. Tavaliselt on silma limaskesta põletik healoomuline haigus, aga kunagi ei tohi valvsust kaotada - kaasneda võivad tõsisemad silmasisesed haigused, mida käsimüügiravimiga parandada ei saa. 

Kõige sagedamini esineb viiruslikku konjunktiviiti, mille puhul silmad on punased, vesised, valguskartlikud ja võib esineda kerge sügelus. Tihti on inimesel sel ajal või eelnevalt olnud viiruslik üldhaigus. Kui sügelus on esikohal, siis võiks eeldada, et tegemist on allergilise konjunktiviidiga. Bakteriaalsele põletikule viitab mädane eritis. Kaasneb valguskartus ning mädane eritis võib häirida nägemist, aga pilgutades võiks see paraneda. Ei ole harvad juhud, kus haigus algab viirusest, aga hõõrudes ebamugavusest silmi viiakse bakterid viirustele lisaks ja nii tekibki segainfektsioon. 

Nii viiruslik kui ka bakteriaalne konjunktiviit on väga nakkavad. Isegi 10–12 päeva pärast viirusliku põletiku algust on kerge teisi inimesi nakatada. Bakteriaalse konjunktiviidi puhul öeldakse sageli, et nii kaua, kui silm on rähmane, on haigus ka nakkav. Seda peavad järgima eriti lasteasutused, sest lapsed katsuvad haiget silma ja ka ümbritsevaid esemeid palju enam kui täiskasvanud ja nii levib nende hulgas haigus kergelt edasi. Oluline on hoolitseda käte puhtuse eest, vahetada käterätikuid ja padjapüüre ning desinfitseerida pindu. 

Mitte ainult põletik 

Punase silma põhjus ei pruugi alati olla põletik. Patsiente kohutab sageli kõige enam sidekesta alune verevalum. Ootamatult tekkiv ja mõnikord väga kole välja nägev olukord laheneb tavaliselt iseeneslikult aja jooksul. Kuna veri on hea sööde mikroobidele, siis võiks sellistel puhkudel kasutada profülaktiliselt kunstpisaraid, et vältida põletiku teket. Kunstpisarad loputavad haigustekitajad lihtsalt välja.

Patsienti hirmutavaks ja tõsiste tagajärgedega haiguseks on glaukoomi äge hoog. See võib kulgeda punase ja vesise silmaga, aga alarmeerivaks on nägemise udusus ja tugev valu silmas ning selle ümber. Selline inimene tuleb kiiremas korras saata EMO-sse.

Bakteriaalne põletik 

Bakteriaalse põletiku puhul aitaksid antibiootikumid, aga neid saab anda vaid retsepti alusel. Jääb üle taas kunstpisaratega loputada, aga seda tuleks teha tihti – kas või iga tunni aja tagant. Soojade kummelikompresside soovitamine ei ole hea. Sellega võivad kaasneda allergilised reaktsioonid ning niiske ja soe keskkond soodustab haigustekitajate vohamist konjunktiivil. 

Noored, kes kasutavad kontaktläätsi, peavad silmapõletiku tunnuste ilmnemisel läätsed kohe silmast eemaldama ja need ära viskama, sest haigustekitajad jäävad ka pärast puhastamist kontaktläätsede sisse ja kui need pärast ravi uuesti silma pannakse, siis nakatub silm uuesti. 

Iseravimist võiks soovitada kuni kolme päeva jooksul. Kui selle aja jooksul kaebused järgi ei anna, siis tuleks pöörduda arsti poole.

Ohumärgid, millal peab kindlasti pöörduma arsti poole:

·         Nägemise langus

·         Valu, mille leevendamiseks soovitakse võtta juba valuvaigistit

·         Pidev torkiv tunne silmas kindlas kohas – võõrkeha- või sarvkesta põletiku oht

·         Silmalaugude tugev turse

·         Silma liigutamine on raskendatud või valulik

·         Patsient on hiljuti käinud silmaoperatsioonil – algav silmasisene põletik

 

Ülalkirjeldatud juhtude puhul peaks minema polikliinikusse silmaarsti juurde erakorralise haigena või pöörduma EMO-sse Tallinnas

tööpäevadel kell 8.00–20.00 Ravi tn 18

            •           tööpäevadel 08.00–15.00 Magdaleena Haiglas Pärnu mnt 104

            •           puhkepäevadel ja riiklikel pühadel 9.00–20.00 Ravi tn 18

Tartus Silmakliinikusse Puusepa 8.

 

Täisversioon artiklist ilmus ajakirjas Apteeker (november 2015).


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada