Internetis müüakse müügiloata ja eluohtlikke kaalulangetajaid

Internetis müüakse müügiloata ja eluohtlikke kaalulangetajaid

Ravimiamet hoiatab, et internetis müüdavad väidetavad kaalulangetajad ei pruugi karbile kirjutatud aineid tegelikult sisaldada või kui sisaldavad, siis on tegemist tugevatoimeliste ainetega, mille huupi või erialaste teadmisteta isikute soovituste järgi kasutamine on ohtlik.

Eesti Päevaleht kirjutas äritsejast, kes müüb kõikjal maailmas inimtarvituseks keelatud kemikaali DNP, mis võib inimese seestpoolt surnuks põletada, samuti tervisekahjustuste tekitamise tõttu müügilt kõrvaldatud kaalulangetusravimit ja muid kangeid preparaate.

Äritseja kirjutab mitme naistele mõeldud portaali foorumis, et pakub kaalulangetuseks nõustamist ja abi. Abi tähendab kaalu vähendavate preparaatide, muu hulgas ka üliohtliku dinitrofenooli ehk DNP müüki.

Eesti ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla sõnul pole dinitrofenooli kaalu vähendav toime raviomadus, vaid mürgistusnäht. Sama müüja pakkus peale üliohtliku DNP teisigi preparaate: mitu aastat keelatud olnud kaalulangetusravimit sibutramiin, mis võeti kasutuselt, sest põhjustas infarkte; kanget kilpnäärmehaiguste ravimit, mille üks kõrvaltoime on kaalu vähenemine; ja hobuste astmaravimit, mis kiirendab ainevahetust.

Ravimiamet teatas täna, et mitte ühelgi Eesti Päevalehe artiklis nimetatud ravimitest ei ole Eestis müügiluba. Lisaks on tegemist ebaseadusliku majandustegevusega, kui isik, kellel puudub selleks õigus, müüb ravimeid.

Ülekaalulisusel võib olla palju põhjuseid ja samamoodi koosneb mitmetest erinevatest meetoditest selle ravi. Ravimeid, ka seaduslikke, ei ole kunagi mõistlik pidada ülekaalulisuse ravi ainukeseks elemendiks, manitseb ravimiamet.

Ravi kontrollimata toodetega võib ebaõnnestuda ning haigus süveneda, võivad tekkida ohtlikud kõrvaltoimed või ennustamatud koostoimed teiste kasutatavate preparaatidega. Tervisemurega on mõistlik pöörduda professionaalide poole. Ravimi tarvitamise vajaduse määrab arst, võttes arvesse patsiendi kaebusi, tervise seisundit ja juba kasutatavaid ravimeid.

Ravimeid tohib müüa üksnes apteegis, sealhulgas ametlikus internetiapteegis. Portaalides, foorumites vms müügikeskkondades neid pakkuda ei tohi. Kahtluse korral, kas toode on ravim või mitte, võtke ühendust ravimiametiga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada