Igapäevane kohvijoomine võib pikendada käärsoolevähiga patsientide elulemust

Igapäevane kohvijoomine võib pikendada käärsoolevähiga patsientide elulemust Foto: Shutterstock

Uues uuringus leiti, et kõvadest kohvijoojatest käärsoolevähiga patsientidel oli palju väiksem suremis- või vähi naasmisrisk kui neil, kes kohvi ei joonud.

Märkimisväärne kasu tekkis alates kahest kuni kolmest tassitäiest kohvist päevas. Patsientidel, kes jõid päevas üle nelja tassi kofeiini sisaldavat kohvi, tuli haiguse kordumist või surma ette poole võrra vähem kui neil, kes kohvi ei joonud, kirjutab NY Times. 

Uurijad manitsevad patsiente aga ettevaatusele, et need ei hakkaks tellima suuremaid kohvikoguseid. Esimene niisuguseid tulemusi näitav uuring ei tõesta põhjuslikku seost kohvijoomise ja käärsoolevähi kordumise väiksema riski vahel. Nagu teised eksperdid on täheldanud, võib suurte kohvisõprade ja kohvi vältijate vahel olla erinevusi, mida uuringus ei analüüsitud. 

Viimastel aastatel on kohvi kasulik mõju tervisele ilmnenud paljudes uuringutes ja neis väidetakse, et kohv võib kaitsta 2. tüübi diabeedi eest, vähendada üldist suremust ja kaitsta ehk isegi dementsuse eest. Teised uuringud on näidanud, et kohv võib vähendada teatud vähkkasvajatesse, sh käärsoolevähki haigestumise riski. Kasu nähakse üldiselt kohvi antioksüdantses ja põletikuvastases toimes.

Ajakirjas Journal of Clinical Oncology avaldatud uuringus jälgiti 953 patsienti, kellel oli III staadiumi käärsoolevähk, keda oli seetõttu opereeritud ja kes olid saanud keemiaravi. Teadlased tegid kindlaks, et patsientidel, kes ütlesid end joovat päevas üle nelja tassi kofeiiniga kohvi, oli 52% väiksem tõenäosus vähi taastekkeks või surmaks võrreldes nendega, kes mitte kunagi kohvi ei joonud. Samas oli neil, kes jõid kaks kuni kolm tassi kofeiiniga kohvi päevas, haiguse kordumise või surma risk 31% väiksem kui neil, kes kohvi ei joonud. Arvesse ei võetud magustatud kohvijooke.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada