Kui kaua kehtib arsti antud saatekiri?

Kui kaua kehtib arsti antud saatekiri?

Kas saatekiri võib lõpetada mõne kuu pärast kehtivuse ja mida teha siis, kui perearst on kirjutanud saatekirja kindla arsti juurde? Haigekassa selgitab.

Kas saatekirjal on kindel kehtivusaeg?

Saatekiri väljastab suunav arst meditsiinilise põhjendatuse olemasolul patsiendile, kelle tervisemure vajab eriarsti konsultatsiooni ning on eeldus, et inimene seejärel selleks konsultatsiooniks ka eriarsti poole pöördub. Väljastatud saatekirja kehtivus ei ole reguleeritud.

Saatekirjal on kirjeldatud info konkreetsel hetkel esineva kaebusega, juba teostatud uuringute ja üldseisundi kirjeldusega ning suunava arsti diagnoosihüpotees. Saatekiri on aktuaalne seni, kuni püsib seal kirjeldatud seisund.

Saatekirjaga saab minna eriarsti juurde seni, kuni on visiidiaeg kinni pandud. Kui patsient on arsti juures ära käinud, siis sama saatekirja enam kasutada ei saa.

Kas patsient võib minna arsti juurde ka kaks aastat vana saatekirjaga, kui tal on jäänud see kasutamata?

Kui patsient pöördub eriarsti juurde saatekirjaga, mille väljastamisest on möödunud juba väga kaua aega, ei pruugi teisel arstil olla võimalik enam adekvaatselt abi anda – vajalikud analüüsid tuleks uuesti võtta vmt. 

On ka võimalik, et arst suunab patsiendi perearsti juurde tagasi esmasteks uuringuteks ja diagnoosiks. Seetõttu soovitame inimesel kindlasti oma perearstiga eelnevalt nõu pidada, juhul kui on soov varasemalt väljastatud saatekirja kasutada.

Kas perearst võib kirjutada saatekirja konkreetse eriarsti juurde, st nimeliselt? 

Perearst saab anda saatekirja eriarstile üle Eesti. Haigekassa eriarstiabi lepingupartnerid (mitte kõik raviteenuste osutajad  Eestis) teenindavad kõiki kindlustatuid sõltumata sellest, millises Eesti piirkonnas patsient elab.

Perearst võib saatekirjale kirjutada konkreetse eriarsti nime või anda suulise soovituse,  kui ta leiab, et patsiendi terviseprobleemi lahendamiseks on vajalik just konkreetse spetsialisti sekkumine. Näiteks võib olla vajadus suunata konkreetse eriarsti juurde, kui antud arst on kitsamalt antud tervisemure lahendamistele spetsialiseerunud (näiteks ortopeed, kes on spetsialiseerunud õlaliigese probleemidele). Enamasti konkreetse arsti nime saatekirjale ei kirjutata.                                                                    

Kui patsient on siiski saanud saatekirja konkreetse arsti juurde, kas ta võib sellega minna ka mõne teise sama eriala spetsialisti juurde?

Patsient võib minna teise sama eriala spetsialisti juurde. Patsient võib eelnevalt ka perearstiga nõu pidada, kas tervisemure lahendamisel saab aidata mõni teine eriarst.  Oluline on, et patsient pääseks oma tervisemure tõsidusest lähtuvalt piisavalt kiiresti õige arsti juurde.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

3 kommentaari

Tom
31.08.15 19:59
Kui on vaja, otsustab eriarst millised analüüsid peab andma. Tavaliselt laseb eriarst uued analüüsid teha.
-147
   
+145
KK
31.08.15 10:04
Pane alustuseks aeg kinni ja kui see aeg kätte hakkab joudma, siis mine perearsti juurde, kes teeb analüüsid jms.
-140
   
+148
K
18.08.15 21:00
Nii et kui ma panen eriarsti juurde aja ja järjekord on 1,5 aastat pikk siis lõpuks arstini jõudes (kui vahepeal maha ei sure) on vaja uuesti analüüsid anda ja uus saatekiri võtta?!?
-153
   
+178

Lisa kommentaar

Saada