Uuring: eakate valule tuleb rohkem tähelepanu pöörata

Uuring: eakate valule tuleb rohkem tähelepanu pöörata

Väga suur osa hiljutises uuringus osalenud eakatest tunnistab mõõduka, tugeva või väga tugeva valu esinemist viimase kolme päeva jooksul, mistõttu võiksid perearstid sellele rohkem tähelepanu pöörata.

Tartu Ülikooli peremeditsiini kliiniku juhataja professor Ruth Kalda tutvustas andmeid, mida koguti perearsti poole pöördunud eakatelt (65-aastased ja vanemad) ja neilt, kes said hooldajatoetusteenust või olid viibinud kaks kuus tagasi aktiivravil haiglas. Hindamisi oli kokku 1888, neist 1246 perearsti külastajat, 304 hooldajatoetusteenuse saajat ja 337 kahe kuu jooksu aktiivravil viibinut.

Juhtivad terviseprobleemid on erinevatel eakate gruppidel sarnased – õhupuudus, valu rinnus, tursed, kukkumised. Väga suur osa eakatest tunnistab valu esinemist viimase kolme päeva jooksul ja see on pigem mõõdukas, tugev või väga tugev. Kalda sõnul on valu kindlasti üks neist asjadest, millele tähelepanu pöörata, mille kohta rohkem küsida ja mida paremini ravida.

Nimelt tunnistas valusündroomi esinemist 50-84 protsenti eakatest. 18 protsenti perearsti juures käivatest eakatest tunnistas tugeva või väga tugeva valu tundmist. Hooldajatoetusteenust saavatest eakatest tunnistas 42 protsenti tugeva või väga tugeva valu esinemist. Seega tegi Kalda järelduse, et valu ravi efektiivsust peab hindama regulaarselt, hindama peab ravimsoostumust ning jälgima ka võimalikke kõrvaltoimeid.

Teiseks oluliseks probleemiks on meeleolu häired. Masendust, lootusetuse tunnet või kurbust on viimase kolme päeva jooksul tundnud ligikaudu kolmandik perearsti juures käivatest eakatest ja aktiivravi saanutest ning pooled hooldajatoetusteenust saavatest patsisentidest. Kalda viitas, et ravimata meeleoluhäired on seotud eakatel kõrgema suremuse, funktsionaalse allakäigu ja sotsiaalse isoleeritusega. Seetõttu on soovitatav rutiinne depressiooni hindamine.


Teadusprojekti "Eaka elanikkonna tervisevajaduste piirkondlik hindamine" (EAKAS) tulemusi tutvustati 22. mail. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Kas enamik eestlasi on nõdrameelsed või stockholmi sündroomi põdevad?
31.05.15 18:23
No ja kuidas siis teine uuring väidab, et 2/3 elanikkonnast RAHUL arstiabiga?!?
Kannatatakse VÄGA TIHTI ja TUGEVAID VALUSID ja ollakse rahul???
-68
   
+147

Lisa kommentaar

Saada