Kolmandik inimestest ei tea, et neil on kõrge vererõhk. Kas peaksite seda kontrollima?

Kolmandik inimestest ei tea, et neil on kõrge vererõhk. Kas peaksite seda kontrollima?

Umbes kolmandik inimestest ei tea, et neil on kõrgenenud vererõhk. Kõrgenenud vererõhk ei tekita enamasti kaebusi ega kindlaid sümptomeid. Kas peaksite oma vererõhku kontrollima?

Sellest võivad märku anda: - peavalud, - väsimus, - tasakaaluhäired, - südamekloppimine. 

Valdavalt tekivad inimesel kõrgvererõhktõve sümptomid siis, kui kõrge vererõhu pikaajalisel toimel kujunevad välja südame-, neeru-, aju- ja silmakahjustused. Tõsised ja eluohtlikud tagajärjed tekivad aastate pärast ja peamiselt neil, kes ei ole saanud õigeaegset regulaarset ja sobivat ravi. 

Seetõttu külastage alates 40. eluaastast oma perearsti või -õde vähemalt kord viie aasta jooksul nii vererõhu mõõtmiseks kui ka südame- ja veresoonkonnahaiguste riski hindamiseks. Jälgige kindlasti oma vererõhku sagedamini: 1) kui teie lähisugulastel on esinenud kõrgvererõhktõbe; 2) kui teil on varem esinenud kõrgenenud vererõhku; 3) kui teie varem mõõdetud vererõhu väärtused on olnud piiripealsed. 

Vererõhu mõõtmisel tuleb arvestada, et arsti või õe vastuvõtul mõõdetud kõrgenenud vererõhk ei tähenda, et teil on kõrgvererõhktõbi ja peate ravimeid pidevalt tarvitama. Ajutise vererõhu tõusu põhjuseks võib olla ka nn valge kitli sündroom. See tähendab, et arsti või õe vastuvõtul mõõdetud vererõhu väärtused on kõrgemad kodus mõõdetud vererõhu väärtustest. Samas on teada, et inimestel, kellel esineb ilmekas valge kitli sündroom, kujuneb sagedamini välja ravi vajav kõrgvererõhktõbi. 

Mis veel võib tõsta vererõhuväärtusi?

1. Emotsioonid – ärevus, stress

2. Valu

3. Energiajookide tarvitamine

4. Mõned ravimid (nt antibeebipillid, antidepressandid, valuvaigistid, nohuravimid ning kombineeritud palaviku-nohu-köha-ravimid)

5. Sõltuvust tekitavad ained (nikotiin, alkohol, kokaiin ja amfetamiinid)

6. Ebatervislik eluviis (ülekaal, suitsetamine, alkoholi tarvitamine).

 

Allikas: „Täiskasvanute kõrgvererõhktõve patsiendijuhend“. Eesti Haigekassa, 2015

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

aga mees KÜSIB:::
09.05.15 06:31
AGA KUI ENAM RAVIMID EI AITA---???
SIIS PEAKSIME KÜLL NATUKENEGI HAIGLAS OLEMA,,
ET TÄIENDAVAD UURINGUD TEHA,, KUSKIL OM PÕHJUS
-212
   
+129

Lisa kommentaar

Saada