Emakakaelavähki saab ennetada regulaarse kontrolliga

Emakakaelavähki saab ennetada regulaarse kontrolliga

Kolmapäeval algas ülemaailmne emakakaelavähi ennetamise nädal, seda juba üheksandat aastat järjest. Nädala eesmärgiks on juhtida tähelepanu emakakaelavähi ennetamisele ning varase avastamise tähtsusele.

Emakakaelavähki haigestumist saab küll vaktsineerimisega ennetada, aga kõige tõhusam on see nooremas eas, mil haigusele veel tähelepanu ei pöörata.

Kui naine nakatub inimese papilloomiviiruse (HPV) teatud tüüpidega ja organism viirusest võitu ei saa, võivad emakakaela epiteelrakkude kasvus tekkida muutused. Kui muutusi ei avastata ega ravita õigeaegselt, võivad need edasi areneda vähieelseks seisundiks ja seejärel muutuda kasvajaks. See protsess võib võtta mitmeid aastaid, kuid mõnel juhul võib toimuda ka ühe aastaga. Seetõttu on väga oluline ennast regulaarselt kontrollida.

„Igal aastal sureb Eestis emakakaelavähki ligi 70 naist ja igal aastal avastatakse umbes 160 uut haigusjuhtu. Seda on neli korda rohkem kui mujal Euroopas ning peamiseks põhjuseks on, et Eesti naised ei käi piisavalt kontrollis,” kommenteeris Qvalitas Arstikeskuse günekoloog Anu Vatter. Kõige rohkem nakatutakse HPV-ga vanuses 20-29 eluaastat ning emakakaelavähk diagnoositakse kõige sagedamini vanuses 30-55 eluaastat.

Emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetakse inimese papilloomiviirust (HPV), mis levib sugulisel teel. Emakakaelavähi ennetamiseks ja varaseks avastamiseks on tähtis regulaarne kontroll naistearsti juures, vaktsineerimine,  emakakaelavähi sõeluuringul osalemine (ka juhul, kui ollakse HPV vastu vaktsineeritud) ning sugulisel teel levivatest haigustest hoidumine.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Ave
26.01.15 12:59
Samas on ravieelarveid kokkutõmmatud. Mina käin iga aasta regulaarselt kontrollis. See aasta keeldus günekoloog mind isegi läbivaatamast. Ütles, et kõik oli aasta tagasi korras ja nüüd tehakse teste iga kolme aasta tagant. Kuigi kõik mu vanavanemad on surnud vähki (sh vanaema rinnavähki) ei võeta mind rindade kontrolli osas kunagi tõsiselt.
-82
   
+118

Lisa kommentaar

Saada