Üldtuntud kemikaalid võivad alandada testosterooni taset

Üldtuntud kemikaalid võivad alandada testosterooni taset Foto: iStock

Kokkupuude kindlate kemikaalidega, mida võib sagedasti leida plastikus ja teisteski toodetes, seostub madalama testosterooni tasemega meestel, naistel ja ka lastel.

Testosteroon on meestel peamine suguhormoon; samas osaleb see ühend nii meestel kui naistel mitmete erinevate funktsioonide tagamisel, sh ajutalitlus, luutihedus, kasv, südametervis, kirjutab ERR Uudised.

Michigani ülikooli teadlased uurisid enam kui 2200 inimesel kokkupuudet ftalaatide ja testosterooni tasemete vahel. Ftalaate leidub painduvates plastiktoodetes ja paljudes isikliku hügieeni toodetes.

Uuring näitas seost organismis ringlevate madalate D-vitamiini tasemete ja suurenenud fatalaatidega kokkupuute vahel nii 6-12 aasta vanustel poistel kui ka 40-60 aasta vanustel meestel ja naistel.

Kõrgemad ftalaatide tasemed seostusid 11-24 protsendilise langusega testosterooni tasemetes 40-60 aasta vanustel naistel ning 24-30 protsendilise langusega 6-12 aasta vanustel poistel.

Sellised leiud võivad omada suurt tähendust rahvatervisele, kuna madalad testosterooni tasemed võivad noortel poistel mõjutada nende reproduktiivset arengut. Keskeas võib testosterooni langus mõjutada nii kognitiivseid funktsioone kui ka luude tervist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada