Maris Jesse: eesmärk on vähendada elanike alkoholitarbimist püsivalt 20 protsendi võrra

Maris Jesse: eesmärk on vähendada elanike alkoholitarbimist püsivalt 20 protsendi võrra Maris Jesse. Foto: Peeter Langovits/Scanpix
Allikas: Peeter Langovits/Scanpix

Neljapäeval Taani saatkonnas toimunud Eesti elanike alkoholi tarbimist analüüsival ümarlaual ütles Tervise Arengu Instituudi direktor Maris Jesse, et Eesti alkoholipoliitika eesmärk on vähendada Eesti elanike alkoholitarbimist seniselt 10 liitrilt alla 8 liitri absoluutse alkoholini elaniku kohta aastas.

"Miks me alkoholiga seotud probleemidest ei räägi?" küsis meditsiinivaldkonna ekspertide alkoholipoliitikat ja tarbimist analüüsinud ümarlaual Tervise Arengu Instituudi direktor Maris Jesse. "Viimase 3-4 aasta jooksul on Eesti ühiskonnas tekkinud teadvustus, et alkohol on sõltuvust tekitav aine, mitte lihtsalt moraali küsimus. Me oleme hakanud taas aru saama, et see ei ole esmalt moraali-, vaid meditsiiniline küsimus."

"Selleks, et me saaksime alkoholikahjusid vähendada, on vaja püsivalt tegeleda alkoholi tarbimise vähendamisega," märkis Jesse. "Eesti valitsuse alkoholipoliitika eesmärk on, et Eesti elanike alkoholitarbimine väheneks seniselt tasemelt 20 protsendi võrra ehk alla 8 liitri absoluutset alkoholi ühe elaniku kohta aastas, mis täna on ca 10 liitrit. Me soovime saavutada Rootsiga sarnase taseme. Meil ei ole vaja tingimata täiskarsklust, sest me saavutame edu juba siis, kui paljud alkoholi tarvitavad inimesed tarvitaksid alkoholi vähem ja võib-olla edaspidi veel vähem. Normiks peaks saama vähesem alkoholitarbimine ning pidutsedes mitte purju joomine."

Eestis on 70 protsenti enneaegsetest surmadest seotud alkoholiga. 28 protsenti tööealiste meeste surmadest on seotud alkoholiga. Eestis on hinnanguliselt 60 000 alkoholisõltuvusprobleemiga inimest, kellest valdav enamik ei ole diagnoositud ega saa ravi. Peamiseks teguriks alkoholisõltuvusele vähese tähelepanu osutamises – nii arstide kui ametiasutuste poolt – on kindlasti selle häire kui tõsise meditsiinilise probleemi alateadvustamine.

Alkoholisõltuvuse küüsis arvatakse olevat 11 protsenti Eesti tööealistest meestest ja 2 protsenti tööealistest naistest ning sellega kaasnev majanduslik ning sotsiaalne kahju on ühiskonna jaoks märkimisväärne. Ühtlasi on Eesti alkoholist tingitud surmade osas Euroopa tipus, millest suure osa moodustavad pikaajalisest liigsest alkoholitarvitamisest tulenevad terviserikked. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

ester
19.06.14 11:47
see on kohutav kui ägedaks on läinud alkoholi reklaam-poodidest välja ei saa -pead läbima kadalipu tunnelist-kus on alkohol,Miks ei saaks nõuda et need kastid asuksid kaupluse eraldatud osas.vähemalt kõige tagumises nurgas.Telekas on iga minut üks alk.reklaam-????????????????????????Tänan kui lugesite.
-138
   
+193

Lisa kommentaar

Saada