Hambaprobleemid võivad põhjustada muid tõsiseid tervisehädasid

Hambaprobleemid võivad põhjustada muid tõsiseid tervisehädasid

Hammaste kehv tervis mõjutab kogu organismi ja võib põhjustada tõsiseid tervisehädasid.

Hammaste korralik pesemine, regulaarne hambaarsti külastamine ja läbimõeldud toitumine on oluline kogu organismile, kuna hammaste ja igemete kehv tervis võib põhjustada lisaks suuhaigustele ka muid tõsiseid tervisehädasid.

Näiteks on Eesti Hambaarstide Liidu president Marek Vingi sõnul tänaseks selge, et parodontiit ehk hamba tugikudede põletik on südameveresoonkonna haiguste riskitegur.

„Lõualuu lokaalne põletik ja vereringesse pääsenud bakterid põhjustavad põletiku kaskaadi kaudu üldhaigusi,“ rääkis Vink. Ta tõi välja, et igemekoe kehv tervis võib lisaks vereringeelundkonna haigustele põhjustada diabeeti, rasvumist, kõhunäärmevähki, kopsupõeltikku ja enneaegset sünnitust.

„Suu tervist pole põhjust alahinnata. See on värav organismi, mis on omavahel seotud tervik,“ lausus hambaarst.

Vingi sõnul arvestavad suus toimuvaga üha rohkem ka teiste erialade arstid.

„Näiteks on ära jäetud väga kallis puusaliigese siirdamise operatsioon, sest inimene eiras nõuannet käia hambaarsti juures ja eemaldada suust mädanevad tüükad,“ ütles Vink. Põhjus oli selles, et suus olevad bakterid võinuks sattuda vereringesse ja siiriku nakatada.

„Kallite meditsiiniprotseduuride tegemine enne, kui suu tervis ei ole kontrolli all, oleks sulaselge raiskamine,“ ütles Vink.

Mida teha, et hammaste tervist hoida? Vingi sõnul pole kaariesehaiguse kontrollimiseks üksnes hammaste pesemisest ja hambaarsti juures käimisest abi. Hambaaukude vältimiseks tuleb hambasõbralikult toituda, aga igemehaiguste vältimiseks hambad korralikult puhtaks harjata.

„Hambaaugu parandamine kaariesehaiguse põhjust ei ravi,“ ütles Vink. Tema sõnul tuleks kaariesehaiguse kontrolli all hoidmiseks kontrollida põhjust ehk suubakterite nuumamist.

„Mida harvem süüa, seda harvem saavad mikroobid süsivesikuid ja seda harvem esineb happerünnakuid,“ ütles Vink.

Vingi sõnul peaksid toidukordade vahel olema vähemalt 3-4 tunnised pausid, mille jooksul peaks vältima söömist ja magustatud jooke. Maast madalast võiks kujuneda harjumuseks juua janu korral vett. Hambasõbralik toitumine tähendab, et järgitaks suhkrukella põhimõtet. Nii kasvavad suhu hambasõbralikud mikroobid, mis on inimese immuunsüsteemi oluline osa.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada