Rahvusvaheline neerupäev: fookuses krooniline neeruhaigus ja vananemine

Rahvusvaheline neerupäev:  fookuses krooniline neeruhaigus ja vananemine

Kroonilisele neeruhaigusele ja selle tüsistustele tähelepanu pööramiseks tähistatakse rahvusvahelist neerupäeva igal aastal märtsikuu teisel neljapäeval alates 2006. aastast, sest neeruhaigused kulgevad varjatult ja väga paljud inimesed ei ole teadlikud oma neerude funktsioonist.

Tänavu on rahvusvahelisel neerupäeva fookuses krooniline neeruhaigus ja vananemine. Meie endi vananemisega kaasneb lisaks ka neerude vananemine. Kui kogu elanikkonda arvesse võttes esineb kroonilist neeruhaigust ligikaudu igal kümnendal inimesel, siis vanemaealiste hulgas esineb neeruhaigust palju sagedamini kui noortel. Pärast 40. eluaastat alaneb neerufunktsioon ligikaudu 1% aastas ja juba üle 65 aasta vanustel inimestel on igal neljandal naisel ja igal viiendal mehel erineva raskusega krooniline neeruhaigus. 

Eesti nefroloogid kutsuvad üles elanikke ja arste mõõtma vererõhku, teostama uriinianalüüsi ja määrama neerufunktsiooni inimestel, kellel on suurem kroonilise neeruhaiguse tekkerisk: diabeedi ja kõrgvererõhktõve haiged ning inimestel, kes on ülekaalulised, üle 50 aasta vanad, suitsetavad või kellel on perekonnas esinenud kroonilist neeruhaigust.

Rahvusvahelisel neerupäeval 13. märtsil toimuvad telefonikonsultatsioonid kõigis kolmes Eesti neerukeskuses: Lääne Tallinna Keskhaiglas, Tartu Ülikooli Kliinikumis ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas, kus huvilised saavad telefoni teel vestelda nefroloogiga.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada