Kas maapähklivõi test aitab diagnoosida Alzheimeri tõbe?

Kas maapähklivõi test aitab diagnoosida Alzheimeri tõbe?

Florida Ülikooli terviseteadlased leidsid, et natuke maapähklivõid ja joonlaud võivad aidata kinnitada varases staadiumis Alzheimeri tõve diagnoosi.

Florida Ülikooli McKnighti ajuinstituudi lõhna- ja maitsekeskuse kraadiõppe üliõpilane Jennifer Stamps ning tema kolleegid avaldasid väikese prooviuuringu tulemused ajakirjas Journal of the Neurological Sciences.

Uuringu ajal istusid kliinikusse uuringutele tulnud patsiendid maha koos arsti, 14 grammi maapähklivõi ja joonlauaga. Patsient sulges oma silmad ja suu ning blokeeris ühe ninasõõrme. Arst avas maapähklivõi purgi ja hoidis joonlauda avatud ninasõõrme ees. Patsient hingas samal ajal tavapäraselt. Arst liigutas seejärel patsiendi väljahingamise ajal maapähklivõid mööda joonlauda ühe sentimeetri kaupa ülespoole, kuni patsient hakkas lõhna tundma. Kaugus registreeriti ja protseduuri korrati teise ninasõõrme ees. Testi teinud arst ei teadnud patsientide diagnoosi.

Teadlased leidsid, et varases staadiumis Alzheimeri tõvega patsientidel esines märkimisväärne erinevus parema ja vasaku ninasõõrme lõhnatundlikkuse vahel – Alzheimeri tõvega patsientidel oli vasak ninasõõre kahjustatud ega tundnud lõhna enne, kui maapähklivõi oli keskmiselt 10 cm võrra ninale lähemal võrreldes kaugusega, mille juures parem ninasõõre lõhna hakkas tundma.

Kahekümne nelja uuritud patsiendi seas, kellel esines kerge kognitiivne häire, mis vahetevahel on läheneva Alzheimeri tõve märk ja mõnikord osutub millekski muuks, ilmnes vasaku ninasõõrme kahjustus umbes 10 patsiendil ja puudus 14 patsiendil.

„Käesoleval ajal saame seda testi kasutada diagnoosi kinnitamiseks,” ütles Stamps. „Kuid me kavatseme teha uuringu kerge kognitiivse häirega patsientide seas, et selgitada, kas sellist testi saaks kasutada prognoosimiseks, millistel patsientidel tekib Alzheimeri tõbi.”

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada