Terviseamet hoiatab Mekasse suunduvaid palverändureid

Terviseamet hoiatab Mekasse suunduvaid palverändureid

Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) ning Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje Keskuse (ECDC) andmetel on Lähis-Idas seisuga 1. august 2013 laboratoorselt diagnoositud 94 uut koroonaviiruse MERS-CoV haigusjuhtu, millest 46 on lõppenud surmaga, teatas Terviseamet.

Seoses jätkuva Lähis-Ida koroonaviiruse (MERS-CoV) nakkuse puhanguga peaksid Mekasse rändajad teadma, et riskipiirkonnaks on praeguse seisuga arvatud järgmised Lähis-Ida riigid: Saudi-Araabia, Katar, Jordaania, Ühendatud Araabia Emiraadid ja naaberriigid: Bahrein, Kuveit, Iraak, Israel, Liibüa, Oman, Süüria ja Jeemen.

Raskekujulised haigus- ja surmajuhud on registreeritud peamiselt nende hulgas, kellel on olnud kaasuvaid haiguseid. Täiendavat rolli haiguse levikus võib omada immuunpuudulikkus, mis on tekkinud haiguse või ravi tagajärjel, mis võib muuta haiguse kliinilist pilti.

Sellest lähtudes soovitas Saudi Araabia tervishoiuministeerium sellel aastal palverännak edasi lükata järgmistesse riskirühmadesse kuuluvatel isikutel:

- 65-aastased ja vanemad;
- kuni 12-aastased lapsed;
- rasedad;
- isikud, kes põevad järgmisi kroonilisi haiguseid: kroonilist kopsu-, südame-, neerude või ainevahetuse süsteemi haigust (eeskätt diabeeti);
- immuunpuudulikkusega inimesed, sealhulgas immuunsüsteemi talitlust pärssivat ravi saavad ja HIV-positiivsed isikud;
- onkoloogilised haiged.

Väga oluline on järgida hügieenireeglitest kinnipidamist, kuna nakkusallikas ja viiruse levikutee on alles selgitamisel. Tee nii:

- Pese käsi, eriti kui oli kontakt haigega või olid tema läheduses.
- Söö ainult kuumtöödeldud (vähemalt +70ºC-ni) toitu.
- Pese hoolega puuvilju ja juurvilju.
- Ära joo tundmatu kvaliteediga vett.
- Väldi linnu- ja loomaturgude/loomafarmide külastamist.
- Väldi lähikontakti  inimestega, kellel on respiratoorsele haigestumisele viitavad sümptomid: nohu, köha jne.

Haigestumise korral:

- Vähenda oma kokkupuudet teiste inimestega.
- Hoia haigestunud inimesest vähemalt 1 meetri kaugusele.
- Aevastades ja köhides kata oma suu ja nina pabertaskuräti või salvrätikuga. Nende puudumisel sobib suu ja nina katmiseks ka varrukas.
- Viska kasutatud pabertaskurätik kohe pärast kasutamist prügikasti.
- Haigestumisel pöördu koheselt meditsiinitöötajate poole.

Tagasitulekul jälgi 14 päeva jooksul oma tervislikku seisundit. Kui tekivad respiratoorsed haigusnähud (palavik, millega kaasneb kas köha, peavalu, kurguvalu või hingamisraskused),  tuleb helistada arstile ja anda talle muuhulgas teada ka oma reisist uue koroonaviiruse riskipiirkonda.

Kui oled olnud lähikokkupuutes haigega, kellel on kinnitatud või kahtlustatud koroonaviirus, tuleb 14 päeva jooksul jälgida oma tervislikku seisundit.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada