Eestis on iga kümnes laps ülekaaluline

Eestis on iga kümnes laps ülekaaluline Foto: ERR

Eurostati poolt avaldatud ELi sotsiaalse statistika aastaraamatust 2013 selgub, et Eestis on iga kümnes laps ülekaaluline. Üha teravneva probleemi tõttu toimub ülekaalulistele lastele juba mitmendat korda suvelaager.

Tallinna Lastehaigla endokrinoloogiateenistuse juhataja Ülle Einberg rääkis Kuku Raadiole antud intervjuus, et Euroopa eksperdid laste alal on soovitanud võtta kasutusele meetmeid, et vähendada laste ülekaalulisust. Praegu on Eestis umbes iga kümnes kooliealine laps ülekaaluline.

"Kooliealised lapsed ei tohiks aastas üle 5-6 kg juurde võtta," ütles Einberg. "Kui laps võtab ühe aastaga 10 kg juurde, siis on see kindlasti liigne kehakaal."

Einbergi sõnul hakkab laste kaal kiiresti tõusma ja tekib rasvaladestus kõhupiirkonda enamasti vanusevahemikus 6.-8. eluaasta.

Probleem olevat muutunud eriti märgatavaks just sajandi vahetumise paiku, mistõttu tuli 2004. aastal luua nende lastega tegelemiseks lastehaiglasse päevaosakond.

"Lapsed on meil väheliikuvad, see on suur probleem," ütles Einberg. "Praegu on väga ilus suvi, lapsed peaksid hommikust õhtuni väljas olema."

Ta lisas, et toidus peab kindlasti olema palju kiudaineid ning lapsed peaksid sööma kommide asemel puuvilju ning marju. Ka vajab laps toetavat keskkonda.

5.-14. augustini toimub Jänedal ülekaaluliste laste suvelaager, mida viivad läbi Tallinna Lastehaigla füsioterapeudid. Laagrilisteks on peamiselt haigla endokrinoloogiateenistuse patsiendid.

Einbergi sõnul toimub laager teist korda.

"Varem oleme teinud laagreid koos diabeedilastega, aga see väga hästi ei toiminud," lausus ta.

Einbergi sõnul julgustas tänavust laagrit tegema eelmise aasta kogemus, mille käigus kaotasid kehakaalus kõik lapsed.

"Laagris on kontrollitud toit ja palju füüsilist koormust - jalgrattamatkad, jalgsimatkad, pallimängud, sportimine," loetles Einberg.

Einbergi sõnul osalevad laagris murdeealised lapsed, kes tõesti tahavad kaalus alla võtta.

"Need on enamasti sellised lapsed, kel on väga suure kaalu pärast väga suured terviseriskid," ütles ta.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Poja ülekaal
13.04.16 13:43
Tere, minu 11aastane poeg on samuti ülekaaluline. Rasv on peamiselt rinnal ja kõhupiirkonnas. Oleme käinud perearsti ja laste toitumisspetsialisti juures, püüdnud kaalu kontrolli alla saada kolme aasta vältel, tulutult. Tervis on üldjoontes korras. Käib 2x nädalas aerutamise treeningutes. Laps ise on valmis laagris osalema ja sellel kevadel on temal endal ka tekkinud tõsine soov kaalus alla võtta. Kas ta saaks laagris osaleda? Tänuga vastusee eest,
Merle Kollom
tel 5216996
kollommerle@gmail.com
-104
   
+121

Lisa kommentaar

Saada