Haigestumine enteroviirusmeningiiti jätkub

Haigestumine enteroviirusmeningiiti jätkub

Alates juunikuust, seisuga 16. juuli 2013 on registreeritud 72 enteroviirusmeningiidi haigusjuhtu, teatas Terviseamet.

Haigus on levinud enamuses üksikjuhtudena, ühist nakkusallikat ei ole tuvastatud.

Maakonniti on haigusjuhud registreeritud järgmiselt: Tartumaal 40, Harjumaal 19 (sh Tallinnas 13), Võrumaal 5, Jõgevamaal 3, Põlvamaal 3 ja Lääne-Virumaal 2. Haigestunute vanus on 2-45 aastat. Kuni 14-aastased lapsed moodustavad 76% haigestunute üldarvust. 

2012. aastal registreeriti Eestis 26 enteroviirusmeningiidi juhtu (esinemissagedus 1,9 juhtu 100 000 elaniku kohta).

Viimane haigestumise tõus oli 2010. aastal, mil haigestus 107 inimest, enamuses kuni 14-aastased lapsed.

Enteroviirusnakkused levivad maist septembrini.  Sagedamini haigestuvad lapsed, noorukid ja nooremad täiskasvanud.

Peiteperiood kestab kuni 10 päeva. Enteroviirusmeningiidi haigusvormid on mitmekesised alates kergekujulisest neelupõletikust kuni ajukelme- ja ajupõletikuni. Küllalt sageli kulgeb enteroviirusnakkus haigusnähtudeta või kergete gripisarnaste nähtudega. Tõsistematel juhtudel võivad esineda tugev peavalu, palavik, oksendamine, valguskartus ja kuklakangestus.

Nakkusallikaks on haige või haigusnähtudeta inimene.  Enteroviirused levivad fekaal-oraalsel teel, s.t. nakatunud inimese väljaheitest kätele ja kätelt suhu, samuti viirustega saastunud vee ja toitudega või harvem piisknakkuse teel õhu kaudu. Ka pärast paranemist võivad haigustekitajad erituda seedetrakti kaudu mõne nädala jooksul.

Haigestumise vältimiseks tuleb täita hügieeninõudeid, eeskätt pesta hoolikalt käsi vee ja seebiga pärast tualeti kasutamist ja enne söömist. Haige kodus mitte kasutada temaga ühiseid käterätikuid, nõusid, söögiriistu või muid haige poolt kasutatavaid esemeid ning puhastada tualettruumi desinfitseerivate ainetega. 

Kui haigestunu on laps, anda talle haiguse ajal ainult kergesti pestavaid mänguasju, mida tuleks pesta võimalikult sageli ning mitte kasutada pehmeid või karvaseid mänguasju.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada