Neuroloog: peavalu on laialt levinud terviseprobleem

Neuroloog: peavalu on laialt levinud terviseprobleem

Peavalu seltsi juhatuse liige neuroloog dr Viiu-Marika Rand kinnitab, et peavalu on laialt levinud terviseprobleem, mis on arsti poole pöördumise põhjustest esikohal.

„Lisaks sagedasemini levinud peavaluvormidele nagu migreen ja pingepeavalu, siis ka sage käsimüügiravimite kasutamine võib lisaks tekitada peavalu, mida nimetataksegi ravimite väärkasutusest tekkinud peavalu. Kui inimene kasutab näiteks nädalas üle kahe korra valuvaigistit ja see tegevus jätkub kuude kaupa, siis võib tekkida igapäevane peavalu. Ravim, mille võtame peavalu ravimiseks, teeb meid tegelikult haigemaks,“ rääkis dr Rand Kuku raadiole antud intervjuus.

Igale peavalu tüübile vastavad dr Ranna sõnul teatud tunnused. Näiteks sage terviseprobleem, mis põhjustab kannatusi, on migreen. „Migreenihoo ajal võib esineda iiveldus, oksendamine, inimest ärritavad hele valgus, müra, liikumine ja tegutsemine. Raske migreenihoo ajal võib patsient olla täiesti tegutsemisvõimetu,“ toob arst välja.

Migreeni välja ravida ei saa, kuid inimesed, kes on migreeni all kannatanud, teavad, mis neil peavalu esile kutsub ja on õppinud ka seda vältima, rääkis dr Rand. Alati pole see ka võimalik, tõdes ta.

Peavalu raviga tegelevad Eestis perearstid ja neuroloogid, kuid kliinikud, mis peavalupatsientide ravimisele keskenduvad, meil puuduvad.

Kas peavalu on kontrolli all?
Eesti Peavalu Seltsi koduleheküljel saab interaktiivse testi abil kontrollida seda, kuidas teie peavalu allub ravile. Tee test siin.

Peavalu päev 2013
Soovid peavalu kohta enam teada? Eesti Peavalu Seltsi juhatuse liikmed tutvustavad aktuaalseid peavaludega seotud teemasid, vastavad sagedasematele küsimustele ja murravad väljakujunenud müüte peavalude kohta 18. mail. Vaata lähemalt siit.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada