Terviseamet: kiirtestide tulemustesse tuleks suhtuda kriitiliselt

Terviseamet: kiirtestide tulemustesse tuleks suhtuda kriitiliselt

Terviseametile on laekunud kaebus kaubanduskeskuses tegutsevate kiirtestijate kohta, kes mõõdavad veresuhkrut ja kolesterooli. Ameti menetlus kolesteroolimõõtjate osas on hetkeseisuga pooleli.

Terviseameti peadirektori asetäitja järelevalve alal Mihhail Muzõtšini sõnul ei ole kiirtestijad mõeldud suure täpsusega tulemuse saavutamiseks. ”Kiirtestide tulemustesse tuleks suhtuda kriitiliselt, sest testid annavad üksnes esmase orienteeruva pildi,” ütles Muzõtšin.

”Haiguse diagnoosimise ja ravivajaduse täpsustamiseks tuleb siiski pöörduda arsti poole,” lisas ta.

Muzõtšini sõnul sobivad kiirtestid hästi enesekontrolliks, eelkõige patsiendi kolesterooli- või veresuhkrutaseme monitooringuks kodustes tingimustes, kuid lisas, et kiirtesti ühekordset anomaalselt kõrget  kolesterooli taset võivad põhjustada mitmed tegurid. Sealjuures näiteks kõrge rasva-ja kolesteroolisisaldusega toit, hüpoaktiivne kilpnääre, halvasti kontrollitud diabeet, krooniline maksahaigus või pikaajaline erinevate ravimite kasutamine. “Ka erinevate glükomeetrite mõõtmistulemused võivad olla erinevad, sest mõõtmistulemusi mõjutavad näiteks tühi või täis kõht, kehaline koormus, ravimid, kasutusaja ületanud või defektne testriba,” lisas ta.

Terviseamet tuletab ka meelde, et kui keegi pakub uuringuid kiirtestide abiga haiguste diagnoosimiseks, siis see tegevus peab olema ohutu ja kvaliteetne ning registreeritud tervishoiuteenusena Terviseametis. Kõik uuringu meetodid peavad olema valideeritud.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada