Uuring: köha võib kesta kauem, kui inimesed arvavad

Uuring: köha võib kesta kauem, kui inimesed arvavad

USAs läbiviidud uuringust selgus, et erinevus köha eeldatava ja tegeliku kestuse vahel sunnib nii mõnesidki patsiente arsti poole pöörduma antibiootikumide saamiseks, kuigi neist abi ei ole.

USA Georgia osariigi teadlased kirjutasid Annals of Family Medicine’is, et küsitlusele vastanud kaldusid eeldama, et köha kestab umbes ühe nädala. Ent köhauuringute ülevaade näitab, et kuiv köha taandub umbes kolme nädalaga.

Uurijad, keda juhtis Mark Ebell Athensis asuvast Georgia ülikoolist, väljendasid muret, et ebarealistlikud ootused ajendavad patsiente paluma arstidelt antibiootikumide väljakirjutamist, kuid see ei kiirenda nende paranemist. Antibiootikumide kasutamine annab hoopis hoogu ravimiresistentsuse väljakujunemisele, tõstab kulusid ja suurendab kõrvaltoimete riski.

Uuringu tarbeks küsitlesid Ebell ja tema kolleegid Georgias telefoni teel 493 täiskasvanut ning küsisid nende arvamust köha kestuse kohta hüpoteetilises olukorras, kui neil on palavik 38 °C ja köhides eritub kollast lima.

Üldiselt ütlesid inimesed, et nende arvates läheb köha taandumiseni seitse kuni üheksa päeva.

Meeskond tegi seejärel ülevaate 19 varasemast uuringust, milles oli käsitletud tõsist köha ja registreeritud selle tegelik kestus. Nende uuringute andmetel kulus köha vaibumiseni keskmiselt 17,8 päeva.

 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada