Uuring: USA elanikud surevad varem kui nende eakaaslased teistes heaoluriikides

Uuring: USA elanikud surevad varem kui nende eakaaslased teistes heaoluriikides

Uuringu kohaselt on USA elanikud haigemad ja surevad suurema tõenäosusega varem kui sama vanad inimesed teistes heaoluriikides, kusjuures see peab paika isegi jõukate, tervisekindlustuse ning tervisliku eluviisiga ameeriklaste puhul.

Riikliku teadusnõukogu ja meditsiiniinstituudi korraldatud uuring "U.S. Health in International Perspective:Shorter Lives, Poorer Health" näitab, et USA, mis on leibkondades kasutatava vara poolest maailma kõige rikkam riik, jääb mitmete oluliste tervishoiunäitajate poolest suure sissetulekuga riikide seas aga hoopis viimaste sekka. Tervishoiunäitajad hõlmavad näiteks imikute suremust, HI-viiruse levikut, uimastitest tingitud surmajuhtude arvu ja ülekaalulisust.

See lõhe on viimase kolme aastakümne jooksul ainult kasvanud, iseäranis naiste seas, ning mõjutab tugevasti just lapsi ja teismelisi, kelle surma põhjuseks on varasemast enam liiklusõnnetused ja tapmised. Meeste seas võib pea kaks kolmandikku erinevustest oodatavas elueas panna enne 50. eluaastat ilmnevate surmade arvele. Lisaks on selle vanusepiiri ületanud meeste terviseseisund kehvem kui sama vanadel meestel teistes heaoluriikides.

Märgatav erinevus USA ja teiste jõukate riikide elanike terviseseisundis on ilmne sünnist – USAs on kõrge sissetulekuga riikidest kõige suurem imikute suremus – kuni 75. eluaastani. Uuringu kohaselt on see tingitud peamiselt tahtmatutest vigastustest, näiteks autoõnnetustest ja mürgistustest, aga ka mittenakkavatest tervisehädadest, nagu südamehaigused ja diabeet. Veel mainitakse aruandes uimastite kasutamist ja autokeskset kahjulikku elukeskkonda.

Uuringus võrreldi USA ja 16 riigi elanike terviseseisundit.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada