Erakorralise meditsiini osakonda pöördub tavapärasest enam patsiente

Erakorralise meditsiini osakonda pöördub tavapärasest enam patsiente Põhja-Eesti Regionaalhaigla. Foto: Madis Filippov

Pühade järgne aeg, eriti alates 27. detsembrist oli Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonnas väga töine. Kasvas nii ise pöördujate kui ka kiirabiga toodud patsientide arv.

Möödunud nädala esmaspäevast (24.12.2012) kuni 02. jaanuari hommikuni pöördus Regionaalhaigla erakorralise meditsiini osakonda (EMO) kokku 2084 patsienti, kellest 304 vajasid edasist haiglaravi. Kiirabiga haiglasse toodute arv oli 615 ehk ligi 30% kõigist pöördumistest. Intensiivravisaalis vajas abi 27 patsienti.

Pühade järgne aeg, eriti alates 27. detsembrist oli erakorralise meditsiini osakonnas väga töine. Kasvas nii ise pöördujate kui ka kiirabiga toodud patsientide arv.

"Kui jõulupühade ajal ei ületanud ööpäevane keskmine pöördujate arv oluliselt tavapäraseid piire, siis pöördujate tõus algas 27. detsembril, mil EMOsse pöördus 269 patsienti (tavapäraselt pöördub EMOsse ööpäevas 220 inimest). Patsientide arv on olnud tavapärasest suurem kuni tänaseni,“ ütleb erakorralise meditsiini osakonna juhataja dr Kristiina Põld.

Erakorralise meditsiini osakonna juhataja sõnul oli jõulude ajal (24.-26.12) väga palju ambulatoorseid patsiente, kes pöördusid kõhu- ja seljavalude, köha, nahapõletike jne tõttu. Jõulude ajal muutunud ilmastik tõi kaasa ka libeduse tõttu kukkunute arvu kasvu, moodustades üle poole traumaga pöördujate arvust.

Aastavahetus tõi EMOs kaasa patsientide arvu tõusu. Dr Põld toob eraldi välja, et aastavahetusel toodi kiirabiga tavapärasest pea kaks korda enam patsiente: "31. detsembril toodi kiirabiga haiglasse 110 ning 1. jaanuaril 87 patsienti. Kui tavapäraselt pöördub EMOsse traumadega keskmiselt 55 patsienti ööpäevas, siis uusaasta esimesel päeval oli pöördujaid 73." Dr Põllu sõnul pikenesid 1. jaanuaril patsientide arvu tõusu tõttu ooteajad üle kolme tunni: "Meedikud andsid endast parima ning kõik kes ootasid, said ka arstiabi."

Kuna haigla prognoosib suurt hulka patsiente ka lähipäevadeks, siis palutakse erakorralise meditsiini osakonda pöördujatel arvestada, et kriitilises seisundis haigeid teenindatakse väljaspool üldjärjekorda ning kergemas seisundis haigete ootejärjekorrad võivad seetõttu pikeneda. Dr Kristiina Põllu sõnul võib ooteaeg arsti vastuvõtuni praegu ületada 3 tundi, millele lisandub veel uuringute ja analüüside vastuste ootamise aeg.

Dr Kristiina Põld kirjeldab erakorralise meditsiini osakonna tööd: "Kõik EMOsse saabuvad haiged läbivad esmase vaatluse õe vastuvõtu, kes teostab patsiendi tervisliku seisundi hindamise, mille käigus selekteeritakse välja kiiremat meditsiinilist abi vajavad patsiendid. Kriitilises seisundis haigeid teenindatakse väljaspool üldist järjekorda."

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada