Töötutel on suurem oht südameataki saamiseks

Töötutel on suurem oht südameataki saamiseks

Uuringu kohaselt võib 50ndates või varastes 60ndates eluaastates töötuks jäämine suurendada südameataki tekkeriski sama palju kui suitsetamine.

Enam kui 13 000 USA elanikku hõlmavast uuringust selgus, et südameataki saamise oht suurenes esimesel aastal pärast töö kaotust veerandi võrra ja üha kasvas tingituna edasistest vallandamistest või koondamisest, vahendab BBC.

Ajakirjas Archives of Internal Medicine märgitakse, et sama ei täheldatud inimeste puhul, kes loobusid ise oma töökohast.

Asjatundjate sõnul võib peasüüdlaseks pidada stressi. Varasemad uuringud viitavad sellele, et ka pingeline töö võib suurendada südameataki saamise tõenäosust.

Briti Südameliit rõhutab, et stress iseenesest ei ole südamehaiguste otsene põhjus, kuid see võib suurendada nende ilmnemise ohtu.

Värskeima, pea 20 aastat kestnud uuringu 13 451 osalejast said südameataki enam kui 1000.

Teadlased püüdsid kindlaks teha, mida on südameataki saanutel ühist ja seejuures ilmnes mitu tendentsi.

Suurema tõenäosusega said südameataki need uuringus osalejad, kes suitsetasid, olid ülekaalulised ja sportisid vähe või üldse mitte.

Sama pidas paika ka vanemaealiste ja kõrge vererõhu või diabeediga osalejate puhul.

Olles teinud kindlaks need juba teada-tuntud südamehädade riskitegurid, leidsid teadlased muuhulgas, et ka töötuks jäämine suurendab sõltumatult teistest teguritest südameataki saamise ohtu.

Südameatakke esines oluliselt sagedamini (27%) inimestel, kes olid hiljuti töötuks jäänud, ja see ei olenenud tegevusalast.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada