Uuringu kohaselt varitseb vahetustega töö tegijaid suurem infarkti ja insuldi oht

Uuringu kohaselt varitseb vahetustega töö tegijaid suurem infarkti ja insuldi oht

Uuringu järgi suurendab öövahetuses ja üldse tavatu tööajaga töötamine südameinfarkti ning insuldi tekkimise ohtu.

Eelnevad uuringud on seostanud vahetustega tööd südamehaiguste ja insuldi riskiteguritega, nagu kõrge vererõhk, kõrge kolesteroolitase ja suhkruhaigus. Teadlased, kes analüüsisid enam kui 2 miljonit inimest hõlmanud 34 uuringut, leidsid, et vahetustega töö tegijatel on suurem tõenäosus südameinfarkti ja insuldi saamiseks, vahendab WebMD.

Uus uuring „tõestab kaljukindlalt, et vahetustega töö on seotud südameinfarkti ja insuldi tekkimise suurema tõenäosusega. Seos on arvatavasti põhjuslik, kuid ainuüksi vaatlustel põhinevate uuringute alusel on seda keeruline kindlaks teha," sõnas uurija, MD, PhD Daniel G. Hackam, kes on Kanadas asuva Lääne-Ontario ülikooli meditsiiniosakonna abiprofessor.

Ei ole täpselt teada, miks just vahetustega töö suurendab südameinfarkti ja insuldi ohtu. Selline töö võib häirida organismi väljakujunenud ärkveloleku ja uneaja rütmi. Selle kõrval võivad inimesed, kes teevad vahetustega tööd, suurema tõenäosusega suitsetada ja toituda ebatervislikult. Ka ei pruugi nad regulaarselt spordiga tegeleda.

Uuringus loeti vahetustega töö hulka öövahetused, libisev töögraafik, päeva peale mitmeks osaks jaotatud tööaeg ja töötamine öisel ajal.

Uuringus osalenuist oli kõige suurem oht südameinfarkti ja insuldi tekkimiseks öövahetuses töötavatel inimestel, eriti esimese 10–15 aasta jooksul. Võrreldes nendega, kes töötasid päevasel ajal, oli vahetustega töö tegijatel 23% suurem tõenäosus südameataki ja 5% suurem tõenäosus rabanduse saamiseks.

Samas selgus uuringust, et võrreldes päevasel ajal töötavate inimestega ei ole vahetustega töö tegijate surma tõenäosus suurem. Selle uuringud tulemused pidasid paika ka siis, kui teadlased võtsid arvesse ebatervislikke eluviise ja muid tegureid, mis suurendavad südameataki ning rabanduse ohtu.


 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada