24. märts: maailma tuberkuloosipäev

24. märts: maailma tuberkuloosipäev

24. märtsil tähistatakse maailmas tuberkuloosipäeva eesmärgiga teadvustada avalikkust maailmas kulgevast tuberkuloosi epideemiast.

Eestis nakatus 2011. aastal esmakordselt tuberkuloosi 264 inimest ehk 19,7 inimest 100 000 elaniku kohta ning korduvalt haigestus 23 inimest ravi katkestamise või mitteefektiivse ravi tõttu. Tuberkuloosi esmanakatunutest oli 37 inimest HIV-positiivsed isikud.

Nakkusohtlikku tuberkuloosi põdev inimene võib aasta jooksul nakatada 10–15 inimest. Tuberkuloos on piisk-nakkushaigus, mis levib õhu kaudu kas köhimisel, aevastamisel või rääkimisel. Tuberkuloosist kahjustuvad tavaliselt kopsud, kuid haigus võib tabada ka muid elundeid, nagu näiteks lümfisõlmed, neerud, kesknärvisüsteem, luud-liigesed, silmad või nahk.

Eestis haigestus eelmisel aastal tuberkuloosi 317 inimest. Veerandil nakkusohtlikku (kõnekeeles lahtist kopsutuberkuloosi) põdevatest patsientidest oli ravimresistentne ehk ravile raskesti alluv vorm. Kui tundliku haigustekitajaga tuberkuloosi ravi kestab reeglina kuus kuud, siis ravimresistentse vormi korral kaks kuni kolm aastat. Tuberkuloosi haigestumist soodustavad seisundid, millega kaasneb organismi vastupanu langus. Nii on suuremateks riskirühmadeks HIV-positiivsed,  mitmesuguste sõltuvushäiretega inimesed ja tõsiseid kaasnevaid haigusi põdevad patsiendid.

Eestis on tuberkuloosi ravi, ravimid ja tuberkuloosi kahtluse korral terviseuuringud kõigile patsientidele tasuta. Tuberkuloosiuuringule pöördumiseks ei ole vaja ka perearsti saatekirja.

Maailma Terviseorganisatsiooni algatusel tähistatakse kogu maailmas iga aasta 24. märtsil tuberkuloosipäeva. See on päev, mil 1882. aastal teatas Saksa mikrobioloog ja epidemioloog  Robert Koch avalikkusele tuberkuloositekitaja Mycobacterium tuberculosis’e avastamisest.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada