Kuidas ära tunda insulti?

Kuidas ära tunda insulti?

Kasulikku nõu, kuidas insulti ära tunda, annab maailma juhtiv insulditeadlane Helmi H. Lutsep, Eesti päritolu USA-s tegutsev neuroloog.

Lutsep töötab Oregoni Tervise ja Teaduse Ülikooli neuroloogiaosakonna abiprofessori ja Oregoni Insuldikeskuse abidirektorina. 

Dr Lutsep on tegelenud ka insuldi ennetusega. Suurimaks probleemiks ennetuse juures pidas Lutsep seda, et vastupidiselt infarktile ei saa inimene tihti aru, et tal on insult. Inimene mõtleb, et on väsinud ja läheb magama, kuid sellega tegelikult võimendub insuldi poolt tekitatav kahju. „Tihti inimesed ei tea, et neil on insult, sest valu ei ole,” ütles Lutsep.

„Meil on üks uus viis, kuidas õpetada inimesi oma lähedasi jälgima just juhtuma hakkava insuldi osas. Esiteks võiks inimene naeratada, vaata kas üks suupoole „kukub alla”. Teiseks võiks inimene hoida käsi ees, kas ta jõuab hoida käsi või kas üks käsi kukub alla. Kolmandaks võiks inimene rääkida mõned laused, vaata, kas ta saab seda õigesti teha, ” rääkis Lutsep.

Eesti päritolu Helmi L. Lutsep on USAs töötav tunnustatud insuldispetsialist, kes on osalenud paarikümnes insulditeemalises kliinilises uuringus ja avaldanud sel teemal paarkümmend artiklit rahvusvahelistes teadusajakirjades.

Artikkel „Maailma juhtiv insuldispetsialist on eestlane“ ilmus portaalis Med24 juunis 2008.

Autor Siim Nahkur

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada