Endine suitsetaja: sigarett ei pea su elu kontrollima

Endine suitsetaja: sigarett ei pea su elu kontrollima

Eesti noormees Tarmo on üks neist, kes üle-euroopalise kampaania „Eks-suitsetajad on peatamatud“ plakatitelt vastu vaatab. Tarmo "suitsetajakarjäär" kestis 12 aastat ning intervjuus räägib ta, mis viis suitsudest loobuma.

Kuidas tuli sul mõte suitsetamisest loobuda?

Proovisin oma 12-aastase suitsetajakarjääri kestel mitu korda maha jätta. Kõige edukam olin kuni neli kuud. Alati leidus mingi „aga“ – küll kaalus juurdevõtmine, küll motivatsioonipuudus – ning ma ei pidanud kiusatusele vastu. Mul oli vaja mingit ilmutust, mis minu jaoks töötaks.

Elan praegu Iirimaal ning üksteist aastat tagasi siia saabudes maksis pakk sigarette umbes 130 Eesti krooni. Tõmbasin keskmiselt kaks pakki sigarette päevas, alkoholi tarvitades tõusis pakkide arv kolmeni. Tegin siis lihtsa arvutuse ning avastasin, et tõmbasin aastas ära ühe keskmiselt korraliku auto! Arvutasin edasi ja avastasin, et olles 24-aastane, olen suitsetanud juba pool oma elust. Märkasin, et ma ei jõua enam bussi peale joosta, suitsetamine oli teinud mind laisaks ja passiivseks, imes mind energiast tühjaks. Selle peale käis klõps: suitsetamine kontrollis minu elu pea 100% ja see ajas hinge täis. Jätsin päeva pealt suitsetamise maha ning pole kordagi tagasi vaadanud.

Millised olid sinu otsuse positiivsed ja negatiivsed küljed?

Minu jaoks olid sel otsusel vaid positiivsed küljed: raha hakkas üle jääma ning tervis järgemööda paranema. Peamine oli see, et tekkis juurde energiat ja positiivset ellusuhtumist.  Hakkasin tegelema reisimise ja spordiga, võtsin käsile fotograafia, ei haisenud enam nagu tuhatoos. Negatiivseid külgi ei olnudki.

Kui inimene suitsetab, siis tihti ta ei mõtle sellest, kui probleemist ja ei tahagi maha jätta. Millist nõu sa siin annaksid?

Küsi endalt, mis oleks mõjuv põhjus maha jätmiseks. Kui seda ei leia, siis küsi – aga mis on põhjus jätkamiseks? Vasta ausalt, kaaludes kõiki tegureid, mida mainisin: raha, füüsiline vorm, ellusuhtumine. Kui kõik paistab must ja mõttetu, miks peaksid siis laskma suitsul oma elu edasi kontrollida? Lõpeta ja tee midagi, mida sa tõeliselt tahad, mitte seda, mida nikotiin nõuab.

Kuidas toetada sõpra või lähedast, kes on otsustanud suitsetamisest loobuda? Mida kindlasti teha ei tohiks?

„Eks-suitsetajad on peatamatud“ pakub programmi iCoach, mis sul kogu raske protsessi käigus nö virtuaalselt kätt hoiab. Soovin, et mul oleks kümme aastat tagasi midagi sellist abiks olnud. On aru saada, et programmi on kokku pannud psühholoogid ja endised suitsetajad ning info, nõuanded ja trikid, mille omal nahal avastasin, on sealt vabalt kättesaadav.

Näiteks enamikule naisterahvastest teeb muret kaalus juurde võtmine peale suitsetamisest loobumist. Kogu trikk on sõltuvuses ning tavaliselt asendatakse üks sõltuvus teisega. Soovitatakse süüa ainult köögis ja söögilaua taga või siis restoranis/sööklas – nii toimides süüakse söömise, mitte asendamise eesmärgil.

Kui sõber üritab suitsetamisest loobuda, siis toeta teda. Pole mõtet näägutada ning ära tõmba suitsu tema juuresolekul.

Ja veel - ära mitte mingil juhul „premeeri“ ennast suitsuga!

Kuidas Eesti noormees sattus üle-euroopalise kampaania reklaamnäoks?

Sattusin üsna juhuslikult, fotograafia kaudu. Üks mu iidoleid fotograafias on Rankin ning ma kasutan tema töid päris tihti inspiratsiooni saamiseks. Eelmise aasta suvel plaanisime üht suuremat võttepäeva ning saatsin Facebooki kaudu oma assistentidele ja stilistile linke Rankini töödega. Facebook seostas Rankini ning fotograafia ning pakkus mulle vastavaid reklaame. Ühel neist nägin võimalust võita fotosessioon Rankiniga. Huvi pärast vaatasin ning selgus, et tegu oligi suitsetamisest loobumise kampaaniaga. Kuna olen ise endine ahelsuitsetaja, kel pahest vabaneda õnnestus, siis nii kampaaniasse sattusingi.

Eli Lilles

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada