Geenivaramu kutsub mitu tuhat inimest kordusproove andma

Geenivaramu kutsub mitu tuhat inimest kordusproove andma

Mullu 50 000 inimese andmed kokku saanud Tartu ülikooli Eesti geenivaramu astub teadustöös suure sammu edasi ja kutsub kordusproove andma 2000 inimest üle Eesti.

Geenivaramu on laiali saatmas kirju juhuslikult välja valitud 2000 inimesele, kes on varamuga liitunud viie aasta eest, vahendab ERR.

Geenivaramu juhi professor Andres Metspalu selgitusel on äärmiselt tähtis saada uus ajapunkt, mis võimaldaks hinnata ja uurida muutusi doonorite tervislikus seisundis.
"Kui ta nüüd tuleb ja leiame, et tal on tekkinud mingi uus haigus, mida enne ei olnud, vererõhk on läinud kõrgeks või on maohaavandi saanud, siis läheme tagasi, võrdleme uue vereprooviga ja vaatame, millised on need muutused. Ja võibolla selles viis aastat tagasi antud proovis on juba mingi märk, mis viitab sellele, et ta viie aasta pärast saab selle haiguse," selgitas Metspalu.

"Üks sama geen võib olla põhjuseks neljale-viiele vähivormile, sama geen, mis on seotud diabeediga, on seotud kõrgvererõhutõvega ja ka vähiga," märkis professor.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada