Meestel on suurem tõenäosus surra vähki

Meestel on suurem tõenäosus surra vähki

Marylandi Rahvusvahelise vähi instituudi teadlaste hinnangul on meestel tunduvalt suurem risk haigestuda vähki.

Uurijad analüüsisid 36 vähitüübi suremuse statistikat USAs aastatel 1977 kuni 2006, arvestades sugu ja vanust. Eriline tähelepanu oli pööratud suremuse erinevustele sõltuvalt soost ja meeste-naiste suremuse suhtele. Uuringu tulemustest selgus, et valdava enamuse vähitüüpide korral on meestel naiste ees suur „edumaa”, vahendab ERR Teadusportaal WebMD uudist.

Uurijad oletavad, et meeste suurem suremus on peamiselt tingitud sagedasemast haigestumisest, mitte väiksemast elulemusest juba vähki haigestunute seas. Kuigi teadlased analüüsisid viie aasta elulemuse erinevust meeste ja naiste vahel ning meeste tulemus oli madalam kui naistel, on raske siinkohal veel üheseid järeldusi teha. Pigem peetakse suremuse vahe põhjuseks erinevusi sümptomiteta inimeste skriinimises, teiste terviseprobleemide olemasolus ja vähi kujunemises.

Enamuse vähkide puhul oli meeste suremus kõrgem kui naistel. Eriti suur oli meeste ja naiste suremuse suhe huulevähi korral – 5,51 meest ühe naise kohta. Palju ei jäänud alla kõri-, hüpofaarünksi- (teatud tüüpi kurguvähk), söögitoru- ja põievähk. Ka paljud üldise kõrge suremusega kasvajad, nagu kopsu- ja kõhunäärmevähk, olid meeste seas natuke rohkem levinud. Mõlemal sool esinevate vähitüüpide puhul, oli naiste suremus kõrgem ainult viiel. Sinna hulka kuulusid kõhukelme-, omentumi- ehk rasviku- ja mesenteeriumivähk ning sapipõie- ja pärakuvähk.

Ühe uurija Michael B. Cooki sõnul võivad erinevused olla põhjustatud väga erinevatest teguritest. Mõjutajateks on ilmselt nii sugudevahelised baaserinevused, hormoonid, stress, kui ka erinev kokkupuude tubaka, viirusinfektsioonide ja mürkidega. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada