Meeste toitumishäired on üha sagenev probleem

Meeste toitumishäired on üha sagenev probleem

Suurbritannia perearstide hinnangul tõuseb toitumishäirete all kannatavate meeste arv pidevalt.

Briti suurima toitumishäirete ühingu sõnul mõjutavad söömishäired saareriigis ligi miljonit inimest, kellest tervelt 20% on mehed. Riigi rahvusliku tervishoiuteenistuse järgi on hospitaliseeritud söömishäirete all kannatavate meeste arv 10 aastaga tõusnud 66%, vahendab ERR Teadusportaal.


Meeste täpset arvu on raske kindlaks teha, kuna nad otsivad harvemini abi ja toitumishäire diagnoosimine meessoost patsientidel on raskendatud. Seetõttu peetakse 66%-st tõusu alles jäämäe tipuks, kuna hõlmab ainult haiglasse jõudvate meeste arvu. 

Avaldatud statistika püüab ümber lükata levinud arvamust, et sellised haigused nagu anoreksia ja buliimia puudutavad ainult õrnema sugupoole esindajaid. Briti heategevusorganisatsioonid soovivad rõhutada, et oma kehaga rahulolematus vaevab üha rohkem ka mehi. Ühiskondlik surve omada ideaalset keha on üks paljudest teguritest, mis võib esile kutsuda toitumishäireid. Just meeste puhul on väga sagedaseks kombinatsiooniks suur füüsiline koormus ja söömishäire, jõudmaks soovitud välimuseni.

Sam Thomase, meeste toitumishäirete projekti eestvedaja sõnul pole need tõusvad numbrid üllatuseks. Tõus võib olla tingitud suuremast teadlikkusest meeste diagnoosimisel ja ilmselt ka sagenenud haigestumisest. Meestel lasub varasemast suurem surve näha hea välja, olla edukas ja jõukas.

Toitumishäirete keskmes on kehakaalu ja -kuju ülemäärane tähtsustamine, millega seoses püütakse äärmuslike meetoditega vältida kehakaalu tõusu. Toitumishäired on tänapäeval laialdaselt levinud noorte seas, sest meedia loob ettekujutuse ideaalsest figuurist. Sagedasemad toitumishäired on anoreksia ja buliimia, viimase aja tervisliku toitumise propageerimise valguses on levima hakanud selle äärmuslik versioon ortoreksia.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada