Kalorivaene dieet parandab munaraku kvaliteeti

Kalorivaene dieet parandab munaraku kvaliteeti

Meetod, mis on mitmetes loomuuringutes suutnud vähendada erinevaid terviseprobleeme, võib aidata võidelda ka vanusega seotud viljatuse ning sünnidefektidega.

Massachusettsi keskhaigla uurijad on näidanud, et kalorite tarbimise piiramine täiskasvanud emastel hiirtel vähendab erinevaid meioosi häireid nagu liigsed või puuduvad kromosoomid, mis on sagedaseks mureks vananevate imetajate munarakkudes, vahendas ERR Teadusportaal


Töö eestvedaja Jonathan Tilly sõnul õnnestus neil loommudelil ennetada kõiki munaraku kvaliteedi kahanemise aspekte, mis on iseloomulikud vananevale naisele. Juba varem on mitmed uuringud leidnud, et loomad, kelle söömine on piiratud, kuid siiski piisav, vältimaks alatoitumust, elavad kauem ja nooruslikumalt kui nende hästitoidetud liigikaaslased. Mehhanismid, millega kalorivaene dieet takistab munaraku kvaliteedi langust, vajavad veel uurimist, kuid arvatakse, et dieedi mõjul väheneb mitokondrite kokkukleepumine, mis tooks kaasa metaboolse energia languse.

Samuti õnnestus teadlastel tuvastada geen, millega manipuleerides jõuti samadele tulemustele kui kalorivaese dieediga. Nii paranes munarakkude kvaliteet ka tavalise toitumisega vananevatel loomadel. Võtmeteguriks on  DNA transkriptsiooni regulaator PGC-1α, mis on seotud mitokondrite arvu ja funktsiooni kontrollivate geenide kontrollimisega. Tilly meeskond leidis, et tavalise toitumisega emaste hiirte, kellel puudus funktsionaalne PGC-1α geen, munarakud olid sama kvaliteetsed kui dieedil olevatel suguõdedel. Kuna dieedi ja PGC-1α geeni inaktiveerimise kombineerimisel oli efekt endiselt sama suur kui ühel teguril, võib arvata, et meetodid mõjuvad sama raja kaudu.

Uurijad loodavad, et kuigi enamus sellealasest tööst on tehtud hiirte ja teiste laboriloomade peal, näitavad viimaste aastate sarnased uurimistulemused ahvide peal, et järeldusi võiks üldistada ka inimestele.

Tilly sõnab, et kui nad leiavad ohutu viisi, kuidas tekitada sarnane olukord inimesel, võivad uurimistöö tulemused suurendada naiste rasestumistõenäosust ja vähendada munarakkude kvaliteedi langust ema vananedes. Nii õnnestuks vähendada või isegi täilikult elimineerida Downi sündroomi ja teiste kromosoomhaiguste esinemise. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada