Mürgistusriskid ohustavad ka metsas ja aias

Mürgistusriskid ohustavad ka metsas ja aias

Terviseameti mürgistusteabekeskuse andmetel ohustavad erinevad mürgistused enim kuni 3-aastaseid lapsi.

Looduses liikudes kättesattunud taimede ja marjade söömisest tingitud mürgistuste tõttu on mürgistusinfoliini 16662 kõnede hulgas esirinnas piibelehed (õied, marjad), tulikalised, ussilaka marjad ja seened.

Kuigi enamasti ei ole mürgise taime maitsmine ja paari-kolme mürgise marja söömine siiski tervisele ohtlik (v.a. ussilakk), võivad isegi paljud ohutuna tuntud taimed valesti tarvitatuna osutuda mürgisteks. Näiteks muidu söödava rabarberi puhul on esinenud laste surmajuhtumeid rabarberi lehtede suures koguses söömisest, põhjuseks taimes sisalduv oksaalhape, mis tekitab organismis normaalse ainevahetuse häireid. Samal põhjusel võivad tervist ohustada ka suures koguses hapuoblikate ja jänesekapsa söömine.  

Tõsisemate mürgistuste allikaks võivad muutuda ka kauni välimuse pärast koduaias kasvatatavad taimed: kuldvihm, sõrmkübarad ja käokingad. Infoliin 16662 saab igasuviselt mitmeid sarnaseid  väikeste lastega toimunud mürgistuskõnesid, mille põhjustajaks just dekoratiivse välimusega  kuldvihma põõsas. Lapsed kipuvad taime pilkupüüdvaid õisikuid imema, mis seemnete valmimisajal on eriti ohtlik, kuna juba 2-3 seemet võib tekitada tõsiseid mürgistuse sümptomeid nagu iiveldus, suurenenud süljevool, südamepekslemine, unisus, peavalu ja nii edasi kuni teadvushäireteni välja.  

Selliseid taimi, mille puhul piisab tõsiseks mürgistuseks vaid paarist seemnest on teisigi nt oleander ja riitsinus. Erinevad putked võivad aga põhjustada nahapõletusi nii lastele kui ka täiskasvanutele. Mürgiste putkede mahlaga kokku puutudes tuleks nahk esmalt võimalusel kohe pesta, mürgistusnähtude ilmnemisel peab päikeseliste ilmade korral mõnda aega püsima  siseruumides.

Mürgistusinfoliinile 16662 saab helistada esmaspäevast laupäevani ööpäevaringselt mistahes ägeda mürgistusjuhtumi või selle kahtluse korral. Liinid on avatud alates esmapäeva hommikust kell 9.00 ning suletakse laupäeva hommikul 09.00. Kõne on tavatariifiga ning anonüümne.


Samal teemal:
Top 3 mürgistuste põhjused 
Mida teha mürgistuse korral?

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada