Vanemate depressioon viib väikelapsed stressi

Vanemate depressioon viib väikelapsed stressi

Ajakirjas Psychological Science avaldatud värske teadusuuringu järgi  kajastub ema halb tuju lapsega mängides lapse kortisooli kõrgenenud tasemes.  Depressioon ohustab rohkem lapsi, kellel on selleks geneetiline eelsoodumus, mistõttu depressiooni põdevad vanemad peaksid hoolikamalt jälgima, kuidas nad lapsega mängides käituvad.

Uuringu käigus viidi läbi kaks eksperimenti, kus mõõdeti kolmeaastaste laste ja nende emade stressi taset ning jälgiti nende käitumist. Esimeses eksperimendis asetati lapsed võimalikku stressi tekitavasse situatsiooni, kus neile lähenes võõras inimene, kes rääkis nendega ja andis neile tühja kingituseks pakitud karbi või mänguasja karbi, mille võtmed ei sobitunud karbi lukuauguga. Pool tundi pärast häirivat sündmust mõõdeti laste stressihormooni kortisooli taset, vahendab teadusportaal ERR.

Teises eksperimendis jälgiti, kuidas ema lapsega mängib ja suhtleb. Teadlased leidsid, et lapsed, kelle emad käitusid nendega mängimise ajal vaenulikult, kogesid rohkem stressi. Ka lapsed, kelle emad olid mingil ajahetkel lapse esimese kolme eluaasta jooksul masenduses olnud, kogesid rohkem stressi.

Kuigi depressioon võib vanemailt lastele üle kanduda ka geenide kaudu, näitab teadustöö, et vanemate käitumine mängib laste stressi tekkimisel suurt rolli, mistõttu on oluline, et vanemad, kelle lastel on geneetiline soodumus haigestuda depressiooni, jälgiksid hoolikalt, milliseid käitumismustreid nad oma järeltulijate suhtes rakendavad.Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada