Kuidas vältida sporditraumat?

Kuidas vältida sporditraumat?

Sporditraumad on tuttavad paljudele sportlastele – nii harrastajatele kui ka elukutselistele. Nõu annab ortopeed Madis Rahu.

Kuigi traumasid ei saa täielikult ära hoida, on nende vältimiseks võimalik inimesel endal midagi ära teha. Dr Madis Rahu paneb spordisõpradele südamele, et õigesti valitud varustus on väga oluline tegur meeldiva ja traumavaba treeningu tagamisel. Alustada tuleks jalanõust – see peab olema sobiva suurusega ning vastavalt spordialale valitud. Sisejalatsiga ei tasu minna õue treenima ega vastupidi. See nõuanne puudutab ka rõivastust ja muud spordivarustust.

Keha ja vaimu tasakaal aitab samuti mingil määral ära hoida suuremaid õnnetusi. Sportima asudes peaks jääma oma oskuste ja taseme piiridesse. Dr Rahu sõnul on traumad üsna sageli tulnud näiteks sellest, et kunagine aktiivne (harrastus)sportlane otsustab peale pikka pausi uuesti suure innuga sportima hakata, kuid keha ei jõua vaimule järele, sest turjale kogunenud lisakilod ja aastad on teinud oma töö.

Tark sportija peab oluliseks varustust, selle sobivust tema keha ja valitud spordialaga ning aladel, kus ohud suuremad, tuleks enne härjal sarvist haarama minemist õppida ja harjutada.

Täispikk intervjuu Madis Rahuga ilmus ajakirjas Apteeker (veebruar 2011).

Samal teemal:
Kuidas ravida spordivigastust?

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada