Teiste inimeste tajumine võib olla mõjutatud käeshoitavast esemest

Teiste inimeste tajumine võib olla mõjutatud käeshoitavast esemest

Inimese mõtte- ja tundemaailm on kogu tema ärkveloleku vältel mõjutatud stiimulitest, mida ta ei teadvusta, kuid mis ometi mõjutavad tema mõtteid ja tundeid ühes või teises suunas.

Tuftsi Ülikooli teadlased võtsid selle fenomeni uurida ning avastasid, et see, millise kõvadusastmega asja inimene käes hoiab, mõjutab seda, kui mehise või naiselikuna ta teist inimest tunnetab, vahendab ERR teadusportaal.

Michael Sepian ja tema kolleegid konstrueerisid  eksperimendi, kus vabatahtlikud vaatasid pilte inimeste nägudest, mis olid sooliselt neutraalseks muudetud. Vaadates inimeste nägusid, mis ei olnud ei mehe ega naise portreed, pidid vabatahtlikud käes mudima kõva või pehmet palli. Teises katses  paluti vabatahtlikel kriitseldada paberile. Ühel grupil paluti seda teha õrnalt ja teisel jõuga.

Katse tulemused näitasid, et inimesed, kes mudisid kõva palli või rakendasid kriitseldamisel rohkem jõudu, hindasid suuremat hulka neutraalsetest nägudest meesteks. Samas vabatahtlikud, kes käsitsesid pehmemat objekti või hoidsid pliiatsit õrnemalt, tajusid pilte vaadates rohkem naiselikke nägusid.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada