Vanemate südamehaigus suurendab sarnase tervishäire riski lastel

Vanemate südamehaigus suurendab sarnase tervishäire riski lastel

Lapsed võivad oma vanemate elust nii mõndagi kõrva taha panna: värske rahvusvahelise uurimuse kohaselt ka seda, kui suur oht on neil südameinfarkti saamiseks.

Teadlased analüüsisid 1999. aasta veebruarist 2003. aasta märtsini uuringu INTERHEART käigus kogutud andmeid selle kohta, kas vanemate südameinfarkt suurendab laste südameinfarkti riski, vahendab CNN.

Uurinud andmeid enam kui 20 000 inimese kohta, jõudsid teadlased järeldusele, et vanemate südameinfarkt mitte ainult ei kahekordistanud südamehaiguste tekkimise tõenäosust nende lastel, vaid et see seos jäi kehtima ka pärast seda, kui võeti arvesse sellised teadaolevalt südameprobleemide ilmnemist soodustavaid tegurid nagu kõrge vererõhk ja kolesteroolitase, vähene puu- ja köögiviljade tarbimine ning liikumisvaegus.

„Südameinfarkti tõenäosust mõjutavad oluliselt nii paljud keskkonnategurid kui ka pärilikkus,“ märkis dr Ralph L. Sacco, Ameerika Südameliidu president ja Miami Ülikooli neuroloogiaosakonna juhataja.

„Südame-veresoonkonna haiguste tekkimise tõenäosus on eriti suur siis, kui inimesel ilmnevad nii geneetiline eelsoodumus kui ka ebasoodsad välistegurid.“

Kuid ärge sattuge paanikasse: isegi kui teil on kalduvus südameprobleemide tekkimiseks, ei tähenda see tingimata, et teiega läheb samamoodi kui teie vanematega. Sacco sõnul peavad need, kelle vanematel on mõni südamehaigus, lihtsalt haigusnähtude suhtes eriti tähelepanelikud olema.

Siinjuures võib abi olla näiteks kognitiivsest käitumisteraapiast, mis aitab stressi maandada.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada