Liiklusmüra suurendab insuldiriski

Liiklusmüra suurendab insuldiriski Foto: wikipedia

Kas liiklusmüra võib olla surmav? Arvatavasti mitte. Kuid värske uurimuse kohaselt võib pikaaegne liiklusmüra foon suurendada insuldi ehk ajurabanduse riski, eriti eakatel.

Kopenhaagenis asuva Taani Vähiühingu Vähiepidemioloogia Instituudi vanemteadur Mette Sørensen viis aastatel 1993–1997 koos kolleegidega läbi uurimuse 51 485 Kopenhaageni ja Aarhusi piirkonna elaniku seas. Selgus, et iga 10 detsibelli kohta, mille võrra müratase tõusis, suurenes rabanduse tõenäosus 4%.

Kuid andmete põhjalikumal analüüsimisel ilmnes, et alla 65-aastaste seas ei suurenenud rabanduse saamise oht oluliselt. Ent 65-aastastel ja vanematel suurenes rabanduse tõenäosus iga 10 detsibelli kohta 27%. Rabanduse saamise oht suurenes veelgi rohkem siis, kui müratase oli 60 detsibelli või enam, hoiatab Washington Post.

Andmete analüüsimisel arvestati ka muude teguritega, mis oleksid võinud tulemusi moonutada, näiteks heitgaasidest tuleneva õhureostuse ja muu müraga.
Ajakirjas European Heart Journal avaldatud uurimuse autorid märkisid, et tegu on esimese uurimusega, mis seostab liiklusmüra suurema insuldiriskiga. Kuid nende sõnul on selle seose tõestamiseks vaja korraldada lisauuringuid.

Selle uurimusega ei püütud välja selgitada, miks müra insuldi saamise tõenäosust suurendab. Teadlaste arvates häirib liiklusmüra und, mis omakorda tõstab vererõhku ja pulsisagedust ning stressihormoonide sisaldust veres.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada