Lumerookimine põhjustab igal aastal tuhandeid vigastusi

Lumerookimine põhjustab igal aastal tuhandeid vigastusi

Järgmine kord, kui teil seisab ees kontimurdev lumekühveldamine, ärge unustage seda, et igal aastal vajab USAs keskmiselt enam kui 11 000 täiskasvanut ja last just sellel põhjusel haiglaravi.

Ajakirja American Journal of Emergency Medicine jaanuarinumbris avaldatud 17 aastat kestnud uuringu tulemustest ilmnesid kõige sagedasemad tervisehädad, mida lumerookimisega seostatakse. Lumeviskamine võib põhjustada seljavalusid, luumurde, peavigastusi ja isegi surmatoovaid südameprobleeme, kirjutab WebMD.

Uurimisrühm analüüsis lumerookimisest tulenenud vigastusi ja esmaabi vajavaid õnnetusjuhtumeid, mis olid salvestatud USA riiklikus andmebaasis ajavahemikus 1990–2006. Nende aastate vältel sai eelmainitud põhjustel USA haiglates esmaabi umbes 195 000 inimest.

Muid uurimustulemusi

  • Kõige sagedamini tekitasid vigastusi lihaste ülepingutamine, kukkumine ja lumelabidalt löögi saamine.
  • Lumerookimine põhjustas kõige enam lihaste, sidemete, kõõluste ja pehmete kudede traumasid. Väga tavalised olid ka seljavigastused.
  • Korduvalt esines ka sisselõikeid ja luumurde. Luumurdudest olid sageduse poolest esikohal käeluumurrud.
  • Südamehädad moodustasid lumerookimisest põhjustatud tervisehäiretest vaid 7%. Ent kõik lumekühveldamisega seostatud surmajuhtumid olid põhjustatud just probleemidest südamega.

Üle 55-aastastel oli 4,25 korda suurem tõenäosus lumeviskamise ajal südameprobleemide ilmnemiseks kui noorematel inimestel.

Enamik eelkirjeldatud vigastusi ilmnes täiskasvanud meestel. Ent alla 19-aastaste seas tuli ette enam kui 700 vigastust. Lastel oli lumelabidalt vigastust tekitava löögi saamise tõenäosus 15 korda suurem kui täiskasvanutel. Enamik nendest vigastustest olid peavigastused.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada