Kas sarnane keelekasutus näitab, et olete leidnud selle õige?

Kas sarnane keelekasutus näitab, et olete leidnud selle õige?

Järgmine kord, kui lähete esimesele kohtamisele, unustage ära kõik see, mida räägitakse inimestevahelisest keemiast ja ühistest huvidest.

Värske uurimuse kohaselt on oluline hoopis see, kui sarnane on teie keelekasutus.

Mida saate aga oma šansside suurendamiseks ära teha? Ega tegelikult suurt ei saagi – teil kas on sarnane keelekasutus või ei ole, kirjutab HealthDay News.

Teadlased analüüsisid selliste ingliskeelsete sõnade kasutamist, millele kõnelejad enamjaolt suurt tähelepanu ei pööra: isikulised asesõnad (I, his, their), umbmäärane ja määrav artikkel (a, the), eessõnad (in, under) ja määrsõnad (very, rather).

Uurimuse autor, Austinis asuva Texase Ülikooli psühholoogia õppetooli juhataja James Pennebaker sõnas, et kui te kasutate oma kõnes eespool nimetatud sõnu sarnaselt kellegi teisega, tekib see nii oluline säde kergemini. Ta analüüsis koos kolleegidega kiirkohtingutel osalenud 40 naise ja 40 mehe kõnet ning leidis, et mida sarnasem oli paaride keelekasutus, seda enam nad teineteisele meeldisid. Kui kiirkohtingutel osalenud pidid valima sobivaima kaaslase, kaldusid nad eelistama neid, kelle keelekasutus sarnanes nende enda omaga.

Teises uurimuses analüüsis Pennebakeri rühm 86 paari tekstisõnumeid. Selgus, et ka sel juhul oli keelekasutusel oluline osa. Osalejad olid keskmiselt 19-aastased ja paljud neist elasid õpingute tõttu teises linnas kui nende partner.

Uuritud paarid olid olnud koos vähemalt kuus kuud. „Selgus, et kui paari tekstisõnumite kirjutamisstiil oli sarnane, olid nad kolme kuu möödudes suurema tõenäosusega endiselt koos,“ lisas ta.

Nendel, kelle keelepruuk sarnanes partneri omaga kõige rohkem, „oli tõenäosus, et nad ka järeluuringu ajal veel koos on, 50% suurem“.

Mõnede asjatundjate arvates matkime nende inimeste kõnemaneeri, kes meile meeldivad. Teised arvavad jälle, et meile meeldivad inimesed, kes räägivad meiega ühtemoodi.

Pennebakeri sõnul võib tõetera olla peidus mõlemas oletuses. Lisaks arvab ta, et suur tähtsus on sellel, kas partnerile pööratakse piisavalt tähelepanu.

Kas see artikkel oli kasulik?


 

Lisa kommentaar

Saada