10 pohmelliravimit: milline neist toimib?
Parim ravim pohmelli vastu on pohmelli vältimine. Et hommikul iiveldama ei ajaks ja pea ei lõhuks, tuleb alkoholi kas mõõdukalt tarbida või sellest üldse loobuda. Kuid pühade ja pidude hooajal on kerge üle piiri minna.
Siinjuures ärge pange lootust rahvasuus tuntud pohmelliravimitele: enamikul neist pole mingit mõju ja mõned võivad teie enesetunde isegi kehvemaks teha, hoiatab CNN.
Alkohol
Kuigi mõte veel ühest kokteilist võib järgmisel hommikul üsna ahvatlev tunduda, oleks targem piirduda alkoholivabade jookidega.
Pennsylvania osariigi Norristowni linna sisehaiguste arst ja Ameerika meditsiinikooli (American College of Physicians) kuratooriumi esimees MD Charles Cutler selgitab, et alkohol võib küll ajutiselt pohmellivaevusi leevendada, kuid toob lõppkokkuvõttes pigem kahju kui kasu. Hommikunaps võib teile järgmisel päeval veelgi hullema pohmelli tekitada.
Rasvarikas hommikusöök
Kuigi on teaduslikult tõestamata, et taldrikutäis praetud peekonit ja mune aitab pohmelusest üle saada, on paljud valmis vanduma, et just nii see on. Cutler soovitab eelistada kergesti seeditavaid toite nagu röstsai ja puder.
Alka-Seltzer
Alka-Seltzer on nüüdseks olnud turul 80 aastat ja selle nime all tuntud populaarseid kihisevaid tablette on kasutatud pohmelli ravimiseks pea sama kaua.
Kõik Alka-Seltzeri variandid sisaldavad naatriumvesinikkarbonaati (ehk söögisoodat), mis leevendab iiveldustunnet, vaigistades kõhuvalu. Kuid teised selle koostisained, näiteks nagu aspiriin ja sidrunhape, võivad pärast alkoholiga liialdamist hoopis kõhuprobleeme tekitada.
Aspiriin või ibuprofeen
Käsimüügist kättesaadavad valuvaigistid võivad aidata pohmelusest tingitud peavalu ja muude valude korral, mida peojärgsel hommikul tunnete.
Pohmelliravimid
Apteekides on müügil mitmeid tooteid, mis väidetavalt ennetavad või ravivad pohmelli, kuid nende tõhususe kohta on vähe usaldusväärset tõendusmaterjali.
Kohv
Kui olete harjunud iga päev kohvi jooma, võib sellest loobumine pohmelli ajal üsna hea mõte olla – või ka mitte. Kui jätate oma hommikuse ergutusdoosi vahele, võite lisaks kassiahastusele saada ka kofeiinisõltuvusest tingitud vasardava peavalu.
Vesi ja spordijoogid
Rahvatarkuse kohaselt põhjustab pohmelli liigsest alkoholitarbimisest tingitud veekaotus.
Tegelikult teavad tervisespetsialistid üsna vähe selle kohta, mis pohmelust põhjustab. Süüdlasteks võib pidada näiteks häiritud bioloogilisi rütme või isegi alkoholi võõrutusnähtusid ja uurimustulemuste kohaselt võib oma osa olla alkohoolsetes jookides sisalduvatel aromaatsetel ühenditel, mida on eriti rohkesti tumeda värvusega kangetes jookides, näiteks viskis.
Siiski paneb kaotatud vedelikuhulga taastamine organismis teid end tõenäoliselt mõnevõrra paremini tundma.
Sportimine
Kerge trenn võib enesetunnet parandada, kui te jaksate seda teha.
„Kui olete palju joonud, on teil tõenäoliselt vedelikukaotus ja teie ainevahetusel on toitainetest puudus, kuid sportimine nõuab kehalt nii piisavat vedeliku- kui ka toitainete varu,“ märkis Cutler.
Saun
Kas te arvate, et alkoholi ja muud mürgid, mida olete öö otsa pidutsedes tarbinud, saab organismist lihtsalt välja higistada? Mõelge järele.
Saunas viibimine võib põhjustada ohtlikke muutusi veresoontes ja vereringes.
Kui teil on veekaotus, võib liigne higistamine olla tervisele ohtlik või isegi surmav.
Uni
Inimesed ei maga pärast alkoholiga liialdamist tavaliselt kuigi hästi. Alkohol paneb teid küll kiiresti uinuma, kuid kui selle mõju mõne tunni pärast nõrgeneb, võib see organismi üleelamine und häirida ja teid isegi üles äratada. Kuigi unepuudus pohmelli ei põhjusta, süvendab see kindlasti ebameeldivaid nähtusid.
2 kommentaari