Iluune kasulikkus tõestatud

Iluune kasulikkus tõestatud

Rootsis valminud uurimuse kohaselt on leidnud kinnitust üldlevinud arvamus iluune vajalikkusest.

Teadlaste sõnul ei näe pikaajalise unevaeguse all kannatavad inimesed nii head ja terved välja kui need, kes on hästi välja puhanud, vahendab BBC.

Vabatahtlikke katseisikuid pildistati pärast kaheksatunnist uneaega ja teist korda pärast seda, kui nad olid 31 tundi järjest ärkvel olnud.

Terviseuudiste portaal BMJ annab teada, et madalamalt hinnati osalejate tervislikku seisundit ja välimust siis, kui nad ei olnud magada saanud.

Iluune olulisusest räägitakse palju. Kuid Stockholmis asuva Karolinska Instituudi teadlaste sõnul ei olnud selle kasulikkus siiani teaduslikku kinnitust leidnud.

Uurimisrühm palus tavainimestel hinnata 23 noore mehe ja naise fotosid, keda oli pildistatud pärast normaalset ööund ja võrdluseks pärast magamata ööd.

Fotod püüti muuta võimalikult sarnaseks: kõik osalejad olid kaamerast ühel kaugusel ja sama näoilmega ning meikimata.

Hindamistulemustest selgus, et unetu öö mööda saatnud katsealuste välimust peeti vähem veetlevaks ja väsinumaks ning nende tervislikku seisundit viletsamaks.

Uurimuse autorid märkisid ajakirjas British Medical Journal avaldatud artiklis: „Unevaeguse all kannatavaid inimesi peeti väsinumaks ja vähem ligitõmbavamaks kui neid, kes olid piisavalt maganud.“

Autorite arvates võivad uurimuse tulemused osutuda meditsiinis kasulikuks näiteks, ajendades arste olema terviseprobleemide tundemärkide suhtes tähelepanelikumad.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada