See, mis on hea südamele, võib olla hea ka ajule

See, mis on hea südamele, võib olla hea ka ajule

Värske uuringu tulemused näitavad, et järjekindel südamesõbralik eluviis võib aidata hoiduda ka Alzheimeri tõvest. Uuringu kohaselt võib „hea“ kolesterooli taseme tõstmine aidata eakatel ennetada psüühikahäireid.

Uuringu käigus ilmnes, et inimestel, kellel on suure tihedusega lipoproteiinide ehk hea kolesterooli tase madalam, on 60% suurem risk haigestuda pärast 65. eluaastat Alzheimeri tõppe kui nendel, kellel on hea kolesterooli tase kõrgem.

„Meie uuring viitab sellele, et kõrge HDL-i („hea“ kolesterooli) tase on seotud Alzheimeri tõve väiksema riskiga,“ selgitas uuringu autor dr Christiane Reitz. „Hea kolesterooli taset saab suurendada muuhulgas kehakaalu langetamise (kui inimene on ülekaaluline), aeroobse treeningu ning tervisliku toitumise abil.“

Lahendades kolesteroolitaseme probleemid, „saame vähendada Alzheimeri tõve esinemissagedust elanikkonnas,“ märkis Reitz.

„Hea“ kolesterooli taset tõstavad ka mõned ravimid, näiteks statiinid, fibraadid ja niatsiin, mida kasutatakse „halva“ kolesterooli taseme alandamiseks, selgitas Reitz, kes on New Yorgi linnas asuva Columbia ülikooli Alzheimeri tõve uurimise Taubi instituudi neuroloogiadotsent.

Alzheimeri tõve varajane vorm, mida esineb harva, avaldub keskeas ja on pärilik. Haiguse hilisemal ilmnemisvormil on geneetiline komponent, mida mõjutavad instituudi hinnangul eluviisiga seotud tegurid. Alzheimeri tõbe ei ole võimalik ravida, kuid on mõningaid ravimeid, millega on võimalik sümptomeid mõnda aega leevendada.

Inimesed saavad aga Reitzi sõnul ise riske alandada, vähendades tarbitavate transrasvade koguseid ja suurendades monoküllastumata rasvade kogust, hoides seeläbi „hea“ kolesterooli taseme kõrge ja „halva“ kolesterooli taseme madalana.

Uurijad tegid 1130 isikule sõeluuringu Alzheimeri tõve välistamiseks ja selle haiguse sümptomitega patsiendid jäeti valimist välja.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada