Kui palju und sa tegelikult vajad?

Kui palju und sa tegelikult vajad?

Kas vajasid täna hommikul ärkamiseks äratuskella? Kui jah, siis arvatavasti ei maganud sa möödunud ööl piisavalt.

USA riikliku unefondi (National Sleep Foundation) avaldatud värske uurimus viitab sellele, et kuigi täiskasvanute unevajadusel ei ole mingit kindlat rusikareeglit, viitavad teatud asjad, nagu näiteks ärkamiseks äratuskella kasutamine, sellele, et ööuni ei ole piisav, kirjutab WebMD.

Uurimuse autor, Wrighti ülikooli arstiteaduskonna neuroloogiaprofessor ja Ohio osariigis Daytonis asuva veteranide meditsiinikeskuse unelaboratooriumi juhataja Michael H. Bonnet (PhD) märkis: „Inimene vajab piisavalt und, et ärgata hommikul ilma äratuskella abita värske ja puhanuna.“

Tema sõnul vajavad mõned inimesed rohkem und kui teised. Unevajadus on tingitud geenidest, vanusest, soost ja varem magatud unetundidest.

Selle üle, kas inimene vajab öösel seitse, kaheksa või üheksa tunni pikkust und, võib vaielda, ent see, et und on vaja piisavalt, on selge kõigile. Unevaegus suurendab kõrge vererõhu, põletike, kaalutõusu ja nende riskiteguritega seotud haiguste, näiteks suhkurtõve ja südamehaiguste ohtu. Samuti kahjustab unevaegus uuringu tulemuste põhjal töötulemusi ja mõjutab meeleolu.

Michael Breus (PhD), raamatu „Beauty Sleep“ („Iluuni“) autor ja Arizona osariigis Glendale’is asuva meditsiinikeskuse Arrowhead Health uneüksuse direktor soovitab unevajaduse määramiseks teha järgmise katse. Kui te vajate ärkamiseks äratuskella, proovige minna magama 15 minutit varem. Kas vajate endiselt äratuskella? Kui jah, siis tõstke magamaminekuaeg veel 15 minutit varasemaks. Toimige nii seni, kuni te ei vaja enam ärkamiseks äratuskella. See katse peaks andma teile üsna hea ettekujutuse sellest, kui palju ööund te vajate.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada