Vahel on kasulik, kui 90% toidust on rasv

Vahel on kasulik, kui 90% toidust on rasv

Kas see ei tundu mitte üliäärmusliku väitena? Siiski, ketogeenilist dieeti soovitatakse epilepsiaraviks enam kui sajas haiglas USAs, Kanadas ja teistes maades.

Selle dieedi kohaselt moodustab 90% toidust rasv. Kuna organism ei saa peaaegu üldse süsivesikuid, tuleb energia saamiseks põletada rasva ja sellise manöövriga on võimalik viia keha nälgimisrežiimile, kirjutab Time. Teadmata põhjustel on ketoosil epilepsiavastane mõju ja juhul kui ravimitest pole kasu, aitab see krambihooge kontrolli all hoida, kirjutab ajakirja Wired kaastoimetaja Fred Vogelstein, kes on ühtlasi ka väikese epileptikust poisi isa.

Selline meetod on üsna laialt levinud, kuid USA laste tõsiste toitumisprobleemide taustal näib see täiesti sobimatuna, märgib Vogelstein, viidates sellele, et inimesed peavad sellist laste ravivõtet veidraks ja ekstreemseks alternatiivteraapiaks. „Toidu kasutamine ravivahendina on muutunud selles riigis viimastel aastatel väga vastuoluliseks teemaks. Vaid kümme aastat tagasi vaatasid arstid ka ketogeenilisele dieedile viltu. Kujutage ette: Atkinsi dieedi sarnane dieet, mille abil on võimalik saavutada samasuguseid või isegi paremaid tulemusi kui epilepsiaravimitega.

Ketogeenilise dieedi mõju laste krambihoogudele on leidnud piisavat tõestust. Vähemalt paar tosinat patsientide andmete järelanalüüsi ning kaks juhuslikult valitud uurimisalustega ja kontrollitud tulemustega uurimust viitavad selle dieedi tulemuslikkusele. Ühes uurimuses leiti, et 38 protsendil patsientidest, kes seda dieeti järgisid, vähenes haigushoogude sagedus enam kui 50% võrra ja 7 protsendil enam kui 90% võrra.“

Siiski on sellel dieedil ka omad miinused, näiteks neerukivide tekkimise oht ja kalduvus kõhukinnisusele. Ja lõppude lõpuks on ju nii raske olla laps, kes ei saa süüa sünnipäevatorti, kommi ega jäätist. Sellest dieedist kõrvalekaldumine on aga lubamatu.

Vogelsteini sõnul järgib suurem osa lapsi, kellele ketogeeniline dieet mõjub, seda umbes kaks aastat.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada