Südamerohud ja toidulisandid võivad moodustada ohtliku koosluse

Südamerohud ja toidulisandid võivad moodustada ohtliku koosluse

Kuigi taimseid ja muid toidulisandeid müüakse supermarketites ja tervisepoodides, võib nende manustamine koos teatud ravimitega osutuda ohtlikuks.

Värske uurimuse kohaselt võib populaarse verd vedeldava ravimi varfariini võtmine koos selliste toidulisanditega nagu kalaõli, glükosamiin ja kondroitiin, ensüüm Q10 või multivitamiinid põhjustada südamehaigetele ohtlikke tüsistusi, kirjutab CNN.

USA Utah’ osariigis korraldatud uurimusest, milles osales 100 südamehaigusi põdevat inimest, selgus, et enam kui kaks kolmandikku verd vedeldavat rohtu võtvatest küsitletutest kasutasid ka toidulisandeid ja enamasti ilma arsti teadmata. Pea pooled uurimuses osalenutest ei pidanud toidulisandeid ravimiteks.

„Üha rohkem inimesi püüavad nende abil end ise ravida,“ märkis Salt Lake City kliiniku Intermountain proviisor Jennifer Strohecker. „Paljud otsivad soovitusi internetist ja proovivad neid seejärel oma käel järele, ilma et nad seda oma arstile mainiksid.“

Eelmisest uuringust, mille Strohecker koos kolleegidega korraldas, ilmnes, et 90% enimmüüdud toidulisandite ja varfariini samaaegne manustamine võib olla ohtlik. Riskantsete lisandite hulka kuulusid näiteks naistepuna, melatoniin, glükosamiin ja kondroitiin ning kalaõli.

Mõned lisandid võivad tugevdada või nõrgendada varfariini toimet, mis omakorda võib põhjustada ohtlikke tüsistusi, kas siis tugevat verejooksu või trombe.

Kõige ärevusttekitavamaks avastuseks on aga ehk patsientide ja arstide vaheline ilmselgelt puudulik suhtlemine. Vähem kui kolmandik uuringus osalenutest märkis, et nende arst oli küsinud toidulisandite tarvitamise kohta, ja suurem osa oleks sellisel juhul olnud valmis arstiga sellest rääkima.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada